Zprávy z tisku

Zájem o dotace na výměnu kotle je v Pardubickém kraji zatím nižší

Pardubice 15. října (ČTK) - Zájem o dotace na výměnu neekologických kotlů je ve čtvrté výzvě, kterou Pardubický kraj vyhlásil 9. října, o něco nižší než v předchozích kolech. Zatímco příjem žádostí v prvních třech výzvách musel být pro převis poptávky ukončen již v několika prvních dnech, tentokrát je nápor žadatelů menší. Nejvíc žádostí přišlo hned úvodní den výzvy, přibližně 660, od té doby jich přibylo jen 25, řekla ČTK vedoucí oddělení programové pomoci EU krajského úřadu Eva Izáková.

 
 

Podle ní by peníze měly vystačit na 720 až 740 žádostí podle nákladnosti pořizovaných topných zařízení, zvláště počtu tepelných čerpadel.

"Poměrně nás překvapilo, že tentokrát to tak nebylo, protože lidí, kteří konzultovali, dotazovali se a zjišťovali si informace, bylo stejně jako v předchozích výzvách," uvedla Izáková. Podle ní se stále část lidí k výměně kotle neodhodlala nebo se o možnosti získat dotaci dozvěděli na poslední chvíli a nestačili žádost připravit.

Na dotace je vyčleněno minimálně 74 milionů korun, výzva má trvat do 10. prosince. Žádosti se podávají výhradně elektronicky.

Výše poskytnuté dotace se liší podle typu nového zdroje. Nejvíce dostanou žadatelé, kteří si pořídí kotel na biomasu se samočinným způsobem přikládání nebo tepelné čerpadlo, a to 80 procent nákladů až do výše 120.000 korun. Nejméně se bude dotovat nákup kombinovaného kotle uhlí/biomasa se samočinným způsobem přikládání, maximálně 75.000 korunami. Další bonus 7500 korun dostanou obyvatelé České Třebové, Holic, Lanškrouna, Litomyšle, Moravské Třebové, Pardubic, Svitav, Jablonného nad Orlicí, Žamberka a dalších čtyř desítek obcí, kde je špatná emisní situace.

Ani po skončení čtvrté výzvy zřejmě nebudou lidé o možnost získat dotaci na výměnu kotle připraveni. Pardubický kraj by mohl dostat od ministerstva životního prostředí další sumu peněz pro tyto účely. Pátá a šestá výzva by mohly následovat v letech 2019 a 2020.

V prvních dvou výzvách bylo podáno 1979 žádostí, schváleno bylo 1726 z nich a bylo vyplaceno 187 milionů korun. V třetí výzvě kraj dostal 1029 žádostí, schválil jich 965 a žadatelům zatím poskytl téměř 30 milionů korun.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 15.10.2018

 


Datum uveřejnění: 15.10.18
Poslední změna: 2.4.2019
Počet shlédnutí: 46