Zprávy z tisku

Vzácné horské louky v Krkonoších se po letech opět hnojí

Vrchlabí (Trutnovsko) 31. října (ČTK) - Vybrané horské louky v Krkonoších se po desítkách let trvající pauze opět hnojí. Dodání živin má pomoci zvýšit na nich pestrost rostlinných druhů. Letos dostanou živiny louky o rozloze zhruba 13 hektarů, informoval dnes ČTK mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Hnojení luk je součástí projektu Life Corcontica a loni se tak poprvé hnojilo kompostovaným hnojem zhruba 27 hektarů luk. "Během letošního podzimu budou živiny dodány dalším 13 hektarům takzvaných smilkových trávníků," uvedl Drahný. Hnojení čeká louky v lokalitách Rýchory, Husí Boudy nebo v Modrém dole.

Hospodáři původně hnojili krkonošské louky chlévskou mrvou od chovaných zvířat, tento tradiční model přestal ale po druhé světové válce fungovat. Níže položené louky byly intenzivně přehnojovány statkovými a minerálními hnojivy kvůli maximálním výnosům a louky ve vyšších polohách přestaly být obhospodařovány. "Rostlinné druhy, které ke svému růstu potřebují více živin, zmizely a zůstaly pouze druhy nenáročné, například nyní běžná smilka tuhá," dodal Drahný.

Projekt Life Corcontica od roku 2012 podporuje vedle péče o krkonošské louky také výskyt vzácného hořečku mnohotvarého českého, který se v současné době vyskytuje jen v Albeřicích, a ryby vranky obecné, jejíž populace v krkonošských tocích stagnuje. Více o projektu je možné najít na http://life.krnap.cz.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 31.10.2016

 

Datum uveřejnění: 31. října 2016
Poslední změna: 31. října 2016
Počet shlédnutí: 1239