Zprávy z tisku

Vysočina požádá stát o dalších 24 mil. Kč na výměnu kotlů

Jihlava 16. března (ČTK) - Vysočina požádá ministerstvo životního prostředí o dalších 24 milionů korun na výměnu starých kotlů v domácnostech za nové zdroje vytápění. Kraji by tyto peníze umožnily podpořit výměnu 225 kotlů. O podání žádosti dnes rozhodla krajská rada, ale o případných podmínkách čerpání pro nové žadatele zatím nejednala. Novinářům to dnes řekl hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO).

 
Foto: Martin Grill@Flickr.com
 

"Máme zprávu o tom, že když jsme dělali poslední výzvu, tak byli uspokojeni vlastně všichni žadatelé," uvedl hejtman. Dodal, že podle zpětné vazby, kterou mají pracovníci krajského odboru regionálního rozvoje, by i o další podporu ve výše uvedeném rozsahu mohl být dostatečný zájem.

Na Vysočině bylo podle údajů kraje v předchozích třech dotačních výzvách rozděleno mezi žadatele téměř 820 milionů korun. Domácnosti s touto podporou pořídily 7706 nových zdrojů tepla.

Nová výzva by podle plánů kraje mohla být vyhlášená letos v létě, předpokládaný termín příjmu žádostí bude nejdřív na přelomu srpna a září. Kraj čeká i na podrobnější informace od ministerstva životního prostředí.

Podle hejtmana bude kraj vzhledem k epidemii řešit také možné způsoby podání žádostí. "Budeme se zabývat tím, jak vůbec k té záležitosti přistoupit, zda neřešit nějakou formu elektronického podání," uvedl.

Minulé roky čekali žadatelé na začátku nového kola přijímání žádostí na otevření krajského úřadu ve frontě.

Dotační program vyhlásilo ministerstvo životního prostředí s cílem zlepšit čistotu ovzduší v Česku. Obyvatelé Vysočiny mohli o dotaci na výměnu kotlů poprvé požádat v lednu 2016.

Dotační podmínky nebyly celou dobu stejné. V posledním dotačním kole dostávali lidé příspěvek na výměnu zastaralých kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním za nové kotle na biomasu, tepelná čerpadla nebo plynové kondenzační kotle.

Zdroj: ČTK 16. 3. 2021

 


Datum uveřejnění: 16.3.21
Poslední změna: 18.3.2021
Počet shlédnutí: 699