Zprávy z tisku

Vysočina má na výměny kotlů v domácnostech s nízkými přijmy 119 milionů

Jihlava 24. května (ČTK) - Kraj Vysočina dostal na podporu výměny starých kotlů v domácnostech s nízkými příjmy 119,4 milionu korun, což je nejvyšší částka, o niž mohl na ministerstvu životního prostředí žádat. Dotace by měly stačit nejméně na 666 ekologičtějších zdrojů vytápění. Žádosti bude kraj zřejmě přijímat od 1. srpna. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy na webu kraje.

 
Foto: JerzyGorecki@Pixabay.com
 

Přijetí dotace dnes schválila rada kraje, pravidla této dotační výzvy podle předpokladu zveřejní 21. června. Pak budou semináře pro případné uchazeče, kteří budou moci žádosti podávat během srpna. "Věřím, že se nám stejně jako v předcházejících letech podaří finanční prostředky vyčerpat všechny," uvedla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti).

Při podání žádosti budou lidé dokládat to, že průměrný čistý příjem každého člena domácnosti v roce 2020 nebyl vyšší než 170.900 korun. Dotaci mohou dostat na výměnu starého kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním za kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo. Na plynový kondenzační kotel dostanou domácnosti příspěvek jen pokud už výměnu provedly nebo na ni mají závaznou objednávku vystavenou do konce letošního dubna.

Dotační program na výměnu starých kotlů v domácnostech vyhlásilo ministerstvo životního prostředí s cílem zlepšit čistotu ovzduší v Česku. Obyvatelé Vysočiny mohli o dotaci poprvé požádat v lednu 2016. Tento kraj zatím podpořil 8558 žádostí za víc než 900 milionů korun.

Monitoring kvality ovzduší v minulém roce podle kraje opět potvrdil to, že nejvýznamnějším zdrojem znečištění na Vysočině, stejně jako v Česku, jsou lokální topeniště spalující tuhá paliva. "Proto je nutné pokračovat ve výměně kotlů I. a II. emisní třídy," uvedl radní kraje Pavel Hájek (Starostové a nezávislí).

Krajský projekt zaměřený na sledování kvality ovzduší provádí Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě s firmou Envitech Bohemia. Pavel Chaloupecký z této firmy dnes novinářům řekl, že Vysočina má spolu s Jihočeským krajem nejčistší ovzduší v republice, ale má i problematické lokality.

Dosavadní znění zákona předpokládalo ukončení výměny starých neekologických kotlů na pevná paliva v letošním roce. Odklad jejich zákazu na září 2024 přinese vládní novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 24. 5. 2022

 


Datum uveřejnění: 24.5.22
Poslední změna: 26.5.2022
Počet shlédnutí: 308