Zprávy z tisku

Výrobna vodíku u Žatce by mohla být připojena k plynárenské distribuční síti

Ústí nad Labem 14. listopadu (ČTK) - Výrobna vodíku, kterou chce v průmyslové zóně Triangle u Žatce na Lounsku postavit firma For H2Energy, by mohla být připojena k plynárenské distribuční síti. Největší tuzemský distributor plynu GasNet se s firmou domluvil na spolupráci, koncem října podepsaly obě společnosti memorandum. V tiskové zprávě o tom dnes za GasNet informoval Tomáš Pernis.

 
Foto: Quinten de Graaf@Unsplash.com
 

Ústecký kraj už dřív uzavřel se společností For H2Energy rezervační smlouvu na nákup pozemku v zóně Triangle. Kraj se po postupném útlumu těžby uhlí chce zaměřit na vodík a plyn. Ve vodíku vidí kraj jedno z možných řešení, jak zajistit plynulost a bezpečnost dodávek energie. Plyn, který se v chemičkách na severu Čech vyrábí, chce využívat v energetice, průmyslu a dopravě. Letos na jaře představil vlastní vodíkovou strategii, která je podkladem pro přípravu projektů.

"V regionu se tradičně soustřeďuje významné množství firem působících v oblasti průmyslu, energetiky a chemie, které mají s výrobou vodíku dlouholeté zkušenosti. Je zde proto k dispozici kvalifikovaný personál s širokým oborovým know-how. Samotný kraj je zároveň rozvoji lokálních výroben vodíku velmi otevřen," uvedla krajská radní Iva Dvořáková (ODS).

Společně s výrobnou vodíku plánuje firma For H2Energy vybudovat v regionu celé vodíkové hospodářství. "Kromě výstavby fotovoltaické elektrárny a elektrolyzéru pro výrobu zeleného vodíku počítá projekt s rozvojem vědecko-výzkumné činnosti v oblasti vodíku a vybudování výrobních a montážních hal, které poskytnou zázemí pro dodavatele vodíkových technologií," uvedl jednatel For H2Energy Romáš Krenc. Výstavba výrobny vodíku začne podle něj zřejmě příští rok, zkušební provoz chtějí firmy zahájit o rok později.

Proces připojení lokálních výroben vodíku do distribuční sítě zatím není snadný. Plynaři se musí vypořádat s řadou překážek. "Naše distribuční síť je už nyní na příměs vodíku technicky připravena. V současné době však zatím nejsou právními ani technickými předpisy stanoveny podmínky pro připojení výroben vodíku k plynárenské distribuční soustavě. To je ovšem pouze otázka času. Postupný přechod ze zemního plynu na bioplyn a vodík je dlouhodobě nevyhnutelný," dodal ředitel operativní správy sítě GasNetu Andrej Prno.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 14. 11. 2022

 


Datum uveřejnění: 14.11.22
Poslední změna: 28.11.2022
Počet shlédnutí: 288