Zprávy z tisku

Výrobcům kotlů mohou díky dotacím vzrůst prodeje o100 pct

Praha 13. dubna (ČTK) - Až o více než 100 procent mohou podle předběžných odhadů vzrůst prodeje některým výrobcům kotlů na tuhá paliva díky dotacím na výměnu starých kotlů za nové ekologické. Další výrobci počítají s nárůsty v jednotkách až desítkách procent. ČTK to dnes řekl výkonný ředitel Asociace podniků topenářské techniky Mojmír Krátký. Podle něj se na trhu uplatní více dražších kotlů na úkor jednoduchých a nedotovaných výrobků, a také noví zahraniční výrobci. Zvětšený zájem díky takzvaným kotlíkovým dotacím potvrzují i samotní výrobci.

 
 

"Výjimečnost v objemu a výhodnosti dotačního programu přilákala na domácí trh zahraniční výrobce, kteří zde dříve nebyli etablováni, a z pohledu domácí produkce mohou výrazně vstoupit do hry," řekl ČTK Krátký. Členy asociace, která sdružuje mimo jiné výrobce teplovodních kotlů, krbů a topidel na všechny druhy paliv, je většina tuzemských významných firem z oboru.

"Zájem o naše výrobky je skoro o 200 procent vyšší než v loňském roce," řekl ČTK obchodní ředitel firmy Benekov Leopold Benda. Dodal, že velké množství zákazníků však loni nákupy kotlů odkládalo a chce je řešit až nyní. "Dokud nebyla jasná pravidla udělování dotací, tak majitelé domů raději o rok instalaci nového zdroje odložili, protože nechtěli riskovat, že na možnou dotaci nedosáhnou," uvedl. Nyní podle něj převládá zájem o univerzální kotle na uhlí a pelety, na které lze kotlíkovou dotaci získat.

"Zájem je větší, podobně jako na startu každé dotační vlny," uvedl obchodní ředitel firmy Ponast z Valašského Meziříčí Ctirad Bryol. V souvislosti s kotlíkovými dotacemi se podle něj dá růst zájmu těžko kvantifikovat. "Působí na něj totiž více vlivů, například vývoj ceny paliva a jeho aktuální dostupnost," dodal. Růst zájmu zákazníků potvrdila i společnost Atmos. "Trh s kotli aktuálně roste, jakmile ale dotace skončí, tak bude zase klesat," upozornil ale vedoucí technického úseku firmy Petr Cankař.

Zvýšený zájem zahraničních společnosti potvrdila slovenská společnost Attack. "Důsledkem dotací můžeme hovořit o stoprocentním nárůstu zájmu," řekla ČTK ředitelka exportu společnosti Janka Kyselová.

První vlna dotací na výměnu starých kotlů za nové ekologické již končí. Po velkém zájmu veřejnosti skončil příjem žádostí v osmi krajích, další čtyři mají dotace sice také vyčerpané, ale dále přijímají žádosti do takzvaného zásobníku. Zbývají tak Středočeský kraj a Praha.

Předběžné výsledky ministerstva životního prostředí ukazují, že největší zájem mají lidé o kombinované kotle na uhlí a biomasu, žádostí přišlo zhruba 40 procent. Osm krajů hlásilo velký zájem i o tepelná čerpadla, a to od 15 do 25 procent. Kotle čistě na biomasu se pohybují u sedmi krajů v rozmezí od devíti do 40 procent. Zájem o kotle na plyn do značné míry ovlivňuje podle MŽP míra plynofikace v daném kraji. U deseti krajů je míra poptávky od pěti do 20 procent. Nejmenší zájem je o kotle pouze na uhlí.

Které kotle se prodávaly nejvíce, se ale ještě neví. Masivnější výměny kotlů teprve podle Krátkého nastanou v následujících měsících, vzhledem k ukončení topné sezony. Výhodnost dotace podle něj bezpochyby ovlivní vyšší podíl nákupu sofistikovanějších a dražších výrobků, které by si zákazníci jinak bez dotace z finančních důvodů nepořídili.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 13.4.2016 

 


Datum uveřejnění: 13.4.16
Poslední změna: 13.4.2016
Počet shlédnutí: 965