Zprávy z tisku

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů loni rekordně rostla

Londýn 13. dubna (ČTK) - Kapacita výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie loni celosvětově stoupla o rekordních 8,3 procenta na 1985 gigawattů. Vysokému růstu pomáhá pokračující pokles nákladů na technologie. Vyplývá to z údajů zveřejněných Mezinárodní agenturou pro obnovitelnou energii (IRENA).

Za posledních pět let se kapacita zvýšila o téměř třetinu. Přispěly k tomu hlavně nové instalace větrných a solárních elektráren.

Kapacita větrných elektráren loni stoupla o 17 procent, tedy 63 gigawattů (GW), protože náklady na větrné turbíny na pevnině výrazně klesly. Kapacita solárních elektráren stoupla o 26 procent, tedy 47 GW. Také ceny fotovoltaických článků se snížily.

"Obnovitelné zdroje energie nadále rostou na trzích po celém světě, dokonce i v době nízkých cen ropy a zemního plynu," uvedl v prohlášení generální ředitel IRENA Adnan Z. Amin. "Pokles nákladů na technologie obnovitelných zdrojů a řada ekonomických, sociálních a ekologických pobídek zvýhodňují obnovitelné nad konvenčními zdroji energie," dodal.

Regionálně rostla kapacita nejrychleji v rozvíjejících se zemích. Ve Střední Americe a v karibské oblasti loni stoupla o 14,5 procenta a v Asii o 12,4 procenta, napsala agentura Reuters.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 14.4.2016 

 

Datum uveřejnění: 13. dubna 2016
Poslední změna: 14. dubna 2016
Počet shlédnutí: 776