Zprávy z tisku

Výplata podpory OZE je dlouhé měsíce jablkem sváru

Praha 29. září (ČTK) - Podpora obnovitelných zdrojů energie (OZE) a zejména solárních elektráren, postavených v období boomu let 2009 až 2010, je dlouhodobě důvodem kontroverzí. Kvůli kombinaci slibu příznivých výkupních cen a poklesu cen fotovoltaických panelů v roce 2010 výrazně vzrostl počet solárních elektráren. Jejich boom vedl k razantnímu zvýšení sumy na podporu obnovitelných zdrojů.

Výběr událostí z poslední doby v souvislosti s postojem Energetického regulačního úřadu (ERÚ) k podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v ČR (cenové rozhodnutí ERÚ nepočítá pro příští rok s výplatou podpory pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů):

19. listopadu 2015 - ERÚ rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Má jít až o 42 miliard Kč. Peníze nemají dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise (EK).

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) následně uvedl, že ERÚ nic nebrání v tom, aby v dotovaných výkupních cenách postupoval stejně jako v minulých letech. Ministerstvo argumentuje tím, že problémy s tzv. notifikací EK existovaly již v letech 2014 a 2013 a ERÚ podporu vypisoval.

25. listopadu 2015 - Prezident Miloš Zeman řekl, že kvůli sporu o vyplácení podpory neodvolá šéfku ERÚ Alenu Vitáskovou.

2. prosince 2015 - Vláda schválila usnesení o podpoře obnovitelných zdrojů uvedených do provozu před začátkem roku 2013. Přijetím obdobného materiálu podmínila vyplacení podpory zdrojům spuštěným mezi lety 2006 a 2012 již dříve Vitásková.

3. prosince 2015 - ERÚ oznámil, že nevypíše cenové rozhodnutí týkající se výplaty podpory obnovitelných zdrojů pro příští rok. Vitásková následně v diskusním pořadu České televize uvedla, že ERÚ podporu nevypíše, dokud ji neschválí EK.

14. prosince 2015 - Z důvodové zprávy navrhovaného vládního nařízení vyplynulo, že podpora obnovitelným zdrojům energie má být přerušena, pouze když to bude požadovat EK.

21. prosince 2015 - Vláda schválila nařízení o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Materiál měl ERÚ umožnit vypsat podporu pro většinu výrobců energie. Dokument podle Mládka umožňuje vypsat podporu bez notifikace od EK.

23. prosince 2015 - ERÚ oznámil, že připravil pracovní verzi cenového rozhodnutí, ve které počítá s podporou zdrojů obnovitelné energie.

28. prosince 2015 - Česká televize informovala, že ERÚ přizná obnovitelným zdrojům energie 42 miliard korun. Regulační úřad rozhodl poté, co nařízení vlády o podpoře elektřiny vyšlo ve Sbírce zákonů. Podporu ERÚ vypsal 29. prosince.

18. ledna 2016 - Vitásková odvolala z funkce místopředsedu ERÚ pro oblast regulace Jana Nehodu, který v její nepřítomnosti podporu obnovitelným zdrojům energie pro letošní rok vypsal.

26. ledna 2016 - ERÚ uvedl, že nařízení vlády o podpoře pro obnovitelné zdroje je neplatné. EK v dopise informovala, že vyplacení veškeré podpory musí předcházet její notifikace.

16. února 2016 - Výkonný ředitel Asociace pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák potvrdil, že první letošní peníze na podporu obnovitelných zdrojů dorazily příjemcům na účet.

12. srpna 2016 - Zeman po setkání s Vitáskovou uvedl, že chce snížit dotace, které stát vyplácí výrobcům energie z obnovitelných zdrojů.

17. srpna 2016 - ERÚ uvedl, že podporu pro většinu obnovitelných zdrojů energie vypíše pro příští rok pouze v případě, že budou mít notifikaci EK.

12. září 2016 - Zeman na zasedání tripartity navrhl zrušení podpory výrobcům energie z obnovitelných zdrojů. Zaměstnavatelé výzvu prezidenta na omezení podpory odmítli.

29. září 2016 - Cenové rozhodnutí ERÚ nepočítá pro příští rok s výplatou podpory výrobcům energie z obnovitelných zdrojů. V případě, že zdroje dostanou schválení od EK, úřad může rozhodnutí změnit.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 30.9.2016

 

Datum uveřejnění: 29. září 2016
Poslední změna: 30. září 2016
Počet shlédnutí: 1086