Zprávy z tisku

Vodu Stříbrného rybníku čistí bakterie

Hradecký Stříbrný rybník by měl mít příštích dvacet let čistou vodu. Přírodní koupaliště, které mělo dlouhodobé potíže s její kvalitou, od včerejška prochází závěrečnou etapou biologického čištění. Čištění vody a bahna na Stříbrném rybníku začalo vloni v létě. Kvalita se tehdy zlepšila během několika dní.

 
 

„Průhlednost vody jsme odborně měřili na deseti místech, pohybovala se mezi padesáti a šedesáti centimetry. Za přibližně deset až třináct dní po zásahu byla průhlednost mezi devadesáti a sto třiceti centimetry. Od té doby je zhruba stejná. Jde však pouze o jeden z ukazatelů kvality vody,“ řekl Michal Koťan z městské správy nemovitostí.

Nejde o odbahnění Na Stříbrném rybníku používají odborníci dva způsoby jak porazit řasy a sinice. „Nejde o odbahnění, to by mohlo vést k porušení těsnosti dna. Jednou z metod, které používáme, je vysazení bakterií, které rozloží organickou část usazenin. Z nich se do vody dostávají živiny pro mikroorganismy, jako jsou řasy či sinice. Používáme také takzvanou elektrokoagulaci, což je metoda, při níž se ve vodě uvolňují z hliníkových elektrod ionty hliníku, které k sobě váží nečistoty a klesají s nimi ke dnu. Je to neškodný způsob jak vodu vyčistit. V podstatě jde o urychlení běžných přírodních procesů,“ vysvětlil Miroslav Ceral ze společnosti Biocid, která čištění provádí. To bude probíhat po celou letošní sezonu, vždy jeden den v týdnu. „Biolog bude vyhodnocovat počet řas, sinic a dalších mikroorganismů. Chystáme se také na takzvanou aeraci, což je umělé okysličování vody, které povede k rovnováze přírodního prostředí. Organický podíl v sedimentech by měl zůstat podobný příštích dvacet let,“ řekl Ceral.

Rybník, jemuž Hradečané neřeknou jinak než Stříbrňák, byl původně písník, vytěžený písek posloužil na stavbu tribun fotbalového stadionu v Malšovicích. „Od šedesátých let se tady nedělal žádný zásah, který by kvalitu vody zlepšil. Sediment se tady ukládá čtyřicet let,“ uvedl Ceral.

Stříbrný rybník je jedním z mála míst v okolí Hradce Králové, kde se dá v létě koupat. Do loňska se však potýkal s velkým množstvím sinic, jejich množství leckdy překročilo povolenou mez.

„Vrstva bahna spolu s nedostatečným přítokem jsou základními problémy Stříbrňáku,“ říkal předloni na podzim správce kempu Stříbrný rybník Zdeněk Podal. Dnes už je spokojen. „Voda vykazuje obrovské zlepšení,“ uvedl včera.

Stanislav Ďoubal

Zdroj: Ekolist

 


Datum uveřejnění: 9.5.08
Poslední změna: 10.5.2008
Počet shlédnutí: 1029