Zprávy z tisku

Vodní elektrárny v jižních Čechách vyrobí procento energie

České Budějovice 17. června (ČTK) - Podíl vyrobené energie ve vodních elektrárnách v Jihočeském kraji činí jen procento z celkového objemu, a to i přesto, že lipenská vodní elektrárna patří mezi nejvýkonnější zařízení tohoto druhu v Česku. Statistiku v regionu zásadně ovlivňuje jaderná elektrárna Temelín, která loni vyrobila 15,5 miliardy kWh. Všechny jihočeské vodní elektrárny vyprodukovaly 185 milionů kWh. ČTK to řekl mluvčí společnosti ČEZ pro obnovitelné zdroje Martin Schreier.

Vodní elektrárna Lipno I loni vyrobila 91 milionů kWh elektřiny, to stačilo na zásobování energií 35.000 domácností v Jihočeském kraji. "Lipno I spotřebuje také vzhledem k vysokému spádu nejméně vody na vyrobenou kWh energie ze všech akumulačních elektráren v Česku," uvedl Schreier. Na jednu kWh potřebuje Lipno zhruba tři kubické metry vody. Třeba u Orlíku je to dvojnásobné množství.

Lipenská vodní elektrárna má na českém energetickém poli významné postavení. "Funguje v síti jako záloha pro případ nouzového znovunajetí jaderné elektrárny Temelín. Deset procent výkonu jednoho ze dvou lipenských turbogenerátorů je dostatečných, aby Temelín měl potřebné množství elektřiny pro chlazení reaktoru," řekl Schreier.

Další větší vodní elektrárny v Jihočeském kraji jsou například v Kořensku a Hněvkovicích. Vznikly při výstavbě temelínské elektrárny a jejich význam pro celou energetickou soustavu je spíše doplňkový. Počet vodních elektráren v regionu je dlouhodobě stabilní a výrazně se nemění.

"Je také třeba říci, že v České republice nejsou přírodní poměry pro budování velkých vodních energetických děl ideální. Naše toky nemají potřebný spád ani dostatečné množství vody. Snažíme se jít jinou cestou jako například modernizacemi stávajících vodních elektráren," řekl Schreier. Připomněl, že skupina ČEZ nyní pracuje na obnově a ekologizace soustrojí lipenské vodní elektrárny, což bude stát 200 milionů korun. Účinnost elektrárny se zvýší o čtyři procenta a roční produkce o čtyři miliony kWh elektřiny.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 20.6.2016 

 

Datum uveřejnění: 17. června 2016
Poslední změna: 20. června 2016
Počet shlédnutí: 805