Zprávy z tisku

Vodní elektrárny ČEZ loni meziročně zvýšily výrobu o 30 procent

Praha 3. února (ČTK) - Velké a malé vodní elektrárny skupiny ČEZ zvýšily loni meziročně výrobu o 29,3 procenta na 1,078 miliardy kilowatthodin (kWh). ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Martin Schreier. Zdroje firmy podle něj zaujímají z hlediska instalovaného výkonu zhruba tři čtvrtiny trhu těchto elektráren v ČR. Rok 2018 označovali provozovatelé elektráren za velmi podprůměrný, někteří hovořili o nejnižších číslech výroby vůbec.

 
 

"Po klimaticky nepříznivém roce 2018 jsme loni zaznamenali částečný návrat k relativně stabilním podmínkám pro výrobu elektřiny ve vodních zdrojích," uvedl dnes ředitel vodních elektráren ČEZ Petr Maralík. Vltavská kaskáda podle něj loni vyrobila 858 milionů kWh elektřiny, malé vodní elektrárny pod hlavičkou ČEZ Obnovitelné zdroje pak dodaly 197 milionů kWh.

Pořadí podle zdrojů vévodil Orlík (271 milionů kWh), následovaly Slapy (237 milionů kWh) a Lipno I a II (140 milionů kWh), sdělila firma. Podle Maralíka umožňuje hospodárnější využití vody pro energetické účely průběžná modernizace, díky které lze z menšího objemu vody vyrobit stejné množství elektřiny.

"Aktuálně se uskutečňuje modernizace soustrojí turbogenerátoru č. 1 na elektrárně Slapy, modernizace turbogenerátoru č. 2 na Kamýku a turbogenerátoru č. 1 v elektrárně Hněvkovice. V přípravě jsou další akce tohoto typu," dodal Maralík. Malé a velké vodní elektrárny ČEZ v ČR zaujímají podle Schreiera 791,1 megawattu (MW) z 1090,2 MW instalovaného výkonu těchto zdrojů v ČR.

Mezi takzvané obnovitelné zdroje nejsou firmou kvůli rozdílné povaze výroby zahrnovány přečerpávací elektrárny. Trojice velkých tuzemských přečerpávacích vodních elektráren Dlouhé Stráně, Dalešice a Štěchovice, které ČEZ patří, podle Schreiera vyrobily loni 1,167 miliardy kWh, meziročně o desetinu více. Z toho Dlouhé Stráně 637 milionů kWh, Dalešice 477 milionů kWh a Štěchovice II 53 milionů kWh.

Při započtení přečerpávacích elektráren je podíl ČEZ na trhu ještě vyšší, když zdroje ČEZ zaujímají 1961,1 z celkových 2261,7 MW instalovaného výkonu vodních elektráren v ČR, dodal Schreier.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 3.2.2020

 


Datum uveřejnění: 3.2.20
Poslední změna: 6.2.2020
Počet shlédnutí: 347