Zprávy z tisku

Vodní elektrárna Hučák v Hradci Králové je turistickou atrakcí

Hradec Králové 17. června (ČTK) - Historický objekt malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové se v posledních letech stal vyhledávanou turistickou atrakcí. Lidi k návštěvě elektrárny na Labi přitahuje i informační centrum obnovitelných zdrojů, které v památkově chráněné elektrárně před osmi lety otevřela společnost ČEZ. Od té doby informační centrum a funkční elektrárnu navštívilo přes 100.000 lidí. ČTK to dnes řekla regionální mluvčí ČEZ Šárka Beránková.

Secesní vodní elektrárna Hučák je architektonickým skvostem Hradce Králové. Energii ze tří Francisových turbín začala poprvé dodávat v roce 1912. "V roce 1925 se uskutečnila z důvodu zvýšení výkonu rekonstrukce zařízení. V této podobě pracují všechna soustrojí dodnes. Generátory jsou původní z roku 1912," řekla Beránková. Soustrojí elektrárny využívají maximální spád 4,2 metru, který zajišťuje přilehlý jez.

Elektrárna, jejíž výkon je 0,75 megawattu, byla postavena na labském Hučavém jezu, podle kterého dostala i jméno. Do roku 1946 byla součástí elektrárny i parní elektrárna. Vodní i parní trakce na začátku minulého století dodávaly Hradci víc proudu, než měla tehdy k dispozici celá Praha.

Centrum obnovitelných zdrojů ve své interaktivní expozici přibližuje vlastnosti a možnosti využití větrné, vodní, geotermální či sluneční energie. Patří mezi časté cíle žáků hradeckých škol. Způsoby získání energií si lidé mohou ověřit na modelech, které si rozpohybují. "Největší zájem je o funkční model větrného tornáda," řekla Beránková.

Před čtyřmi lety elektrárna dostala novou fasádu, která je jako z doby jejího otevření na začátku 19. století. S nalezením původní bílo-šedé fasády doplněné cihlovým režným zdivem stavbařům pomáhali památkáři. Elektrárna dostala také novou střechu a opraveno bylo i její slavnostní osvětlení. Opravy přišly firmu ČEZ téměř na 20 milionů korun.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 20.6.2016 

 

Datum uveřejnění: 17. června 2016
Poslední změna: 20. června 2016
Počet shlédnutí: 845