Zprávy z tisku

Vodní elektrárna Dalešice letos dodá nejvíc elektřiny za 42 let

Dalešice (Třebíčsko) 14. prosince (ČTK) - Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice letos vyrobí nejvíc elektřiny za 42 let svého provozu. Dosavadní roční maximum z roku 2015, které bylo 526.939 megawatthodin (MWh) elektrického proudu, překonala elektrárna v pátek. V nádrži je vzhledem k letošním dešťům dost vody, k vysoké výrobě přispěla i nízká poruchovost zařízení a jeho krátké plánované odstávky. ČTK to dnes sdělil mluvčí společnosti ČEZ Jiří Bezděk.

 
 

Dalešice jsou druhá největší ze tří přečerpávacích vodních elektráren v Česku. "Dalešice umí najet na plný výkon v čase 60 sekund, což z nich dělá v této disciplíně 'nejrychlejší' elektrárnu Skupiny ČEZ," uvedl ředitel organizační jednotky Vodní elektrárny ČEZ Petr Maralík.

Využití přečerpávacích elektráren, které umožňují vyrovnávání výkyvů a výpadků v energetické síti, stoupá i kvůli rozšiřování obnovitelných zdrojů elektřiny. Díky těmto vlastnostem byly loni podle společnosti ČEZ tyto přečerpávací elektrárny využívané o 72 procent častěji než před deseti lety.

Dalešická elektrárna dodala od spuštění v roce 1978 v součtu přes 14 terawatthodin (TWh) elektrické energie. Elektrárna vznikla s dalešickou přehradou. Vodní dílo na řece Jihlavě, které zásobuje technickou vodou Jadernou elektrárnu Dukovany, se skládá ze dvou nádrží - Dalešice a Mohelno. Přečerpávací elektrárna je umístěná pod 100 metrů vysokou hrází z udusaného jílu, její výkon je 480 megawattů. U nádrže Mohelno je průtočná vodní elektrárna.

Vodní dílo plní i strategickou úlohu zajištění napětí a proudu pro elektrárnu Dukovany v případě takzvaného blackoutu, tedy úplného výpadku přenosové sítě.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 14. 12. 2020

 


Datum uveřejnění: 14.12.20
Poslední změna: 15.12.2020
Počet shlédnutí: 352