Zprávy z tisku

Vláda ve Sněmovně nepodpoří návrhy Úsvitu ohledně energií

Praha 29. února (ČTK) - Vláda podle očekávání nepodpoří při projednávání ve Sněmovně návrh Úsvitu na zpřesnění právního postavení předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové. Kabinet nepodpoří ani uzákonění hranice pro množství elektřiny z obnovitelných zdrojů, na něž by měli výrobci nárok na podporu. O postoji vlády dnes informoval tiskový odbor úřadu vlády.

Záležitost ohledně postavení šéfky ERÚ by se měla podle vlády řešit vládní novelou energetického zákona, kterou projednává Sněmovna, nikoli úpravou zákona služebního, jak ji podal Úsvit.

Současný nesoulad energetického a služebního zákona dostal Vitáskovou, která byla nepravomocně odsouzena, do složité právní situace. Rozdílnými stanovisky ministerstev vnitra a průmyslu a obchodu na to, zda vedení úřadu spadá pod služební zákon, nebo ne, se opakovaně zabývala vláda. Dnes vzala na vědomí stanovisko Legislativní rady vlády, podle něhož šéfka ERÚ nespadá pod služební zákon. Ve funkci tak zůstane i po 1. březnu.

Pokud by vedení ERÚ patřilo pod služební zákon, Vitásková by musela právě do začátku března složit služební slib. V takovém případě by pak ale byla zproštěna funkce kvůli tomu, že čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a před týdnem byla nepravomocně odsouzena v případu licencí pro solární elektrárny.

V případě limitu pro podporu obnovitelných zdrojů se vláda obává možných arbitráží. Novela, jak ji předkládá Úsvit, by měla podle vyjádření vlády zásadní dopady na provozovatele obnovitelných zdrojů energie uvedených do provozu před rokem 2013. Pokud by tyto zdroje ukončily činnost, Česko by nemuselo splnit závazky ohledně podílu energie z obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě.

"Důvody vládního stanoviska jsou neuvěřitelné. Říká, že se bojí, že by se s ní solárníci soudili. Je přece jasné, že nedají svou kůži lacino. Jde o to mít odvahu se jim konečně postavit," uvedl ke kroku vlády šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch. Odmítnutí návrhu na zpřesnění právního postavení šéfky ERÚ je podle něj motivováno tím, že vládě nejistota ve vedení úřadu vyhovuje.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 2.3.2016 

 

Datum uveřejnění: 29. března 2016
Poslední změna: 2. března 2016
Počet shlédnutí: 2933