Zprávy z tisku

Vítězem Farmy roku jsou vinaři z rodu Valihrachů

Praha 13. prosince (ČTK) - Vítězem sedmnáctého ročníku soutěže Farma roku se letos stalo Vinařství a farma rodiny Valihrachových z Krumvíře na Břeclavsku. Na stříbrnou příčku se probojoval statek rodiny Hatlákových z Meziboří na Žďársku, bronzový kov náleží farmě Pavla Vokála ze Strážného. Výsledky dnes vyhlásili organizátoři soutěže z Asociace soukromého zemědělství (ASZ) v pražském divadle ABC. Loni zvítězila Včelí farma Cihlářovi z Kopeče na Mělnicku. Asociace letos nově dávala také ceny v programu Pestrá krajina, kde zvítězily čtyři farmy.

 
 

Rodina Valihrachových je podle organizátorů skoro tři desítky let známá pěstováním vinné révy na 20 hektarech půdy ve Velkopavovické podoblasti a také výrobou vína. Členem rodiny je Josef Valihrach, předseda Vinařské asociace ČR a držitel titulu Vinař roku.

Hatlákovi na rozhraní Vysočiny a Jihomoravského kraje více než 20 let chovají a šlechtí masný skot plemene charolais. Jejich hospodářství, na kterém pěstují krmné plodiny, obilniny, ale také brambory, se rozkládá na 140 hektarech.

Vokálova farma na více než tisícovce hektarů luk a pastvin slouží pro potřeby chovu 850 kusů masného skotu, hospodář ale také šlechtí jeleny a daňky, pozemky spásá také stovka ovcí. Součástí farmy je i několik produkčních rybníků, má nová jatka s bourárnou, briketárnu nebo peletkárnu. "Milovníkům přírody je v rámci agroturistiky k dispozici stylová rybářská bašta, pečlivě zařízený lovecký srub a penzion se společenskou místností pro rodiny s dětmi," dodala asociace.

Odborná komise hodnotila zúčastněné farmy podle pěti kritérií, a to celkového vzhledu farmy, organizace práce, ekonomických výsledků, zamýšleného rozvoje a zapojení rodiny do chodu farmy.

Kromě ocenění Farma roku se letos součástí večera stalo i udílení cen v programu pestrá krajina. "Ukázky dlouholetých a promyšlených funkčních řešení v krajině, které jsou samou podstatou tohoto programu, nejlépe dokazují, že velmi záleží, jakým způsobem se podnikání v zemědělství provádí," uvedl tajemník asociace Jaroslav Šebek.

Na nejvyšší příčce se ocitly čtyři farmy. Kunclův mlýn ukázkově pečuje o vodní prvky a původní dřeviny v údolí potoka Brziny. V Habánském mlýně na Hodonínsku manželé Blahuškovi chovají masné ovce, obnovují polní cesty s alejemi a vysazují lokální staré odrůdy ovocných dřevin. Statek Vodňanský, který leží ve Stranném u Blíževedel na Českolipsku je ukázkovou rodinnou farmou, kde se hospodaří na menších půdních blocích; mají také biopásy s pestrou skladbou plodin. Čtvrtým oceněným statkem je Ekofarma Petra Marady v okolí vinařské obce Šardice.

Asociace soukromého zemědělství je dobrovolnou stavovskou organizací soukromých zemědělců v ČR, má okolo 7500 členů.

V ČR se vyhlašují i další zemědělská ocenění, například titul Zemědělec roku letos putoval ke třem vítězům. Nejlepší pěstitelskou společností se stala stejně jako loni firma Noragros, mezi chovateli cenu získala společnost Zeras a ve smíšené výrobě vítěz posledních let - Zemědělská společnost Komorno. Hlavním kritériem pro vítězství jsou ekonomické ukazatele firem.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 20.12.2018

 


Datum uveřejnění: 20.12.18
Poslední změna: 20.12.2018
Počet shlédnutí: 890