Zprávy z tisku

Vídeň prodává zeminu z městské kompostárny

Část biologického odpadu z vídeňských popelnic se v městské kompostárně promění na zahradní substrát. Každý rok si vídeňané ze sběrných dvorů odnesou na 40 000 pytlů substrátu.

Část tříděného biologického odpadu z 80 000 popelnic rozesetých po celé Vídni sváží popelářské vozy do největší evropské otevřené kompostárny. Ve čtvrti Lobau každoročně ze 100 000 tun bioodpadu z vídeňských domácností a zahrádek vznikne 40 000 až 45 000 tun kvalitního kompostu. Ten je po osmi- až desetitýdenním kompostování připraven jako základ pro pěstební substrát.

O celý proces, tedy svoz odpadu, jeho zpracování a následnou výrobu substrátu se stará přímo vídeňský magistrát – konkrétně oddělení číslo 48 pro odpadové hospodářství. Při výrobě pracovníci kompostárny obohatí substrát o mulčovací kůru, dřevěné piliny a organická hnojiva. Výsledný produkt bez příměsi rašeliny, oceněný známkou jakosti ECN-QAS Evropské kompostárenské sítě rozvezou do sběrných dvorů po celé Vídni a do městského obchodu s použitým zbožím ve čtvrti Margareten.

Substrát k mání za tři nebo pět euro

Květinový substrát v osmnáctilitrovém pytli lze zakoupit za tři eura, čtyřicetilitrový pytel zahradní směsi za pět eur. Letošní sezónní prodej byl zahájen na přelomu února a března. Vídeňané ročně koupí kolem 40 000 pytlů. Vyšší poptávka je po větších baleních, těch si v roce 2016 obyvatelé odnesli na 34 000. Odpad z toho, co lidé v zemině vypěstují, navíc může opět skončit v popelnicích na bioodpad.

Pro ty, kteří chtějí vidět, jak z jablečných ohryzků, slupek od brambor nebo posekané trávy vzniká kompost a zemina připravila Vídeň tříminutové video, které ukazuje cestu od svozu přes kompostování a zpracování zeminy až po její využití v domácnostech a na zahrádkách: http://bit.ly/DieWienerBiotonne.

Foto: Kompostárna ve vídeňské čtvrti Lobau © MA 48 / Felicitas Matern (ml) Praha, 1. 3. 2017

Kontakt

Martin Landa

Zahraniční kancelář města Vídně

Karmelitská 25, 118 00 Praha 1

M +420 776 373 332

E landa@eurocommpr.cz

W www.eurocommpr.cz

O nás

Zastupitelstvo města Vídně pověřilo společnost Eurocomm-PR, podnik spadající pod Wien Holding, zahraniční komunikací vídeňské městské správy. Zahraniční kanceláře města Vídně vznikly kromě Prahy i v Bělehradě, Budapešti, Krakově, Lublani, Sarajevu, Sofii a Záhřebu.

Sledujte nás na Facebooku a Twitteru.

Zdroj: Tisková zpráva Eurocomm 2.3.2017

 

Datum uveřejnění: 2. března 2017
Poslední změna: 2. března 2017
Počet shlédnutí: 751