Zprávy z tisku

Veolia Energie snížila emise, investovala přes 600 milionů korun

Ostrava 27. března (ČTK) - Skupina Veolia Energie ČR, která patří v Česku mezi přední výrobce a dodavatele tepla a elektřiny, investovala loni do ekologických opatření více než 600 milionů korun. Významně díky tomu snížila emise z výroby tepla a elektřiny. Nejvýrazněji, téměř o čtvrtinu, klesly emise oxidů dusíku. K poklesu ale přispěl i pokles výroby tepla vzhledem k mírnější zimě. ČTK to dnes sdělila mluvčí firmy Jana Dronská.

 
 

Emise oxidů dusíku klesly Veolii meziročně o více než 1000 tun, z 4123 na 3111 tun, což byl největší meziroční pokles za posledních deset let. Emise oxidů síry klesly loni téměř o 1000 tun (více než 19 procent), z 5065 na 4087 tun. Emise prachu klesly firmě o více než 16 procent a poprvé se dostaly pod 100 tun za rok. V roce 2017 firma vypustila 116 tun prachu, loni to bylo 97 tun.

"Emise oxidu uhličitého se díky náhradě uhlí a částečně i zemního plynu biomasou podařilo v roce 2018 snížit o 116.000 tun, celkově firma snížila emise oxidu uhličitého oproti předchozímu roku o deset procent," uvedla Dronská.

Na snížení emisí oxidů dusíku a oxidů síry mělo pozitivní vliv dokončení investičních projektů zaměřených na odsíření a denitrifikaci kotlů v Elektrárně Třebovice v Ostravě a v Teplárně Karviná. Také v Olomouci Veolia pracovala na sérii projektů spojených s ekologizací teplárny.

I letos chystá Veolia investice zaměřené na modernizaci a ekologizaci zdrojů. "Zároveň připravujeme významné nové projekty, které zapadají do strategie postupného odklonu od uhlí a orientaci na využívání biomasy a tuhých alternativních paliv (TAP), vyrobených z vytříděných odpadů. V plánu je vybudování multipalivových kotlů v teplárnách v Přerově a v Karviné, které budou umět v různých poměrech spalovat biomasu, TAP a uhlí," uvedl technický ředitel Veolie Energie ČR Marcel Vrátný. Také tyto projekty přinesou další výrazné snížení emisí.

Veolia Energie ČR dodává tepelnou energii přímo nebo prostřednictvím distribučních společností do 256.000 domácností, škol, nemocnic, institucí a podniků. Působí zejména v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, v Praze a na dalších místech v Čechách. Hlavním palivem ve skupině je černé a hnědé uhlí, které je doplněno plynem a stále výrazněji také biomasou. V roce 2017 firma vytvořila zisk 1,02 miliardy korun, což bylo zhruba třikrát více než v roce 2016. Společnost má kolem 1600 zaměstnanců.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 29.3.2019

 


Datum uveřejnění: 29.3.19
Poslední změna: 29.3.2019
Počet shlédnutí: 5492