Zprávy z tisku

Vědci ze ZČU zpracovávají velká data pro potřeby biohospodářství

Plzeň 24. srpna (ČTK) - Odborníci na geomatiku a informační technologie Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity (ZČU) zpracovávají velký objem dat od zemědělců, lesníků a rybářů. Jejich vyhodnocení přispěje k rozvoji udržitelného biohospodářství v Evropě a ke zlepšení produkce potravin, energie a biomateriálů. Zahájili první testy pilotních akcí, řekla ČTK mluvčí plzeňské univerzity Šárka Stará.

 
 

Projekt DataBio je podpořen programem EU Horizont 2020 a zahrnuje 26 pilotních aplikací z biohospodářství. Geomatici ZČU se podílejí na třech. Spravují a vizualizují velká prostorová data a vyvíjejí systém pro zpracování senzorových dat SensLog. Geomatika je obor zabývající se sběrem, distribucí, ukládáním, analýzou, zpracováním a prezentací geografických dat nebo geografických informací.

V projektu Správa zemědělské techniky experti zpracovávají detailní informace o rychlosti, poloze a spotřebě traktorů a další zemědělské techniky různých výrobců s odlišnými telematickými řešeními. Podle člena týmu Tomáše Mildorfa se pak telematické údaje z traktorů a další techniky analyzují a porovnávají s ostatními zemědělskými daty.

V projektu Obiloviny, biomasa a přadné rostliny vyvíjejí odborníci webovou platformu pro mapování vitality plodin. K tomu využívají data dálkového průzkumu země pro aplikaci hnojiv a ochranu rostlin. "Zpracováváme data z pozemních senzorů vlhkosti v půdě, ale také data pořízená drony a satelitní obrazové záznamy, které umožňují interpretovat stav vegetace i stav podzemních vod," řekl člen týmu Karel Jedlička.

Šestičlenný tým se zabývá také modelováním a vizualizací dat ve 3D. Výsledkem je například pilotní aplikace pro webovou vizualizaci odhadu výnosů v rostlinné výrobě, kterou teď testují na farmě v Roštěnicích u Brna. Projekt má díky využití satelitních dat z rybářských bójí přispět i k ekologičtějšímu a udržitelnějšímu lovu tuňáků.

ZČU je jedním ze 48 partnerů konsorcia DataBio ze 17 zemí světa. Projekt využívá 90 nejmodernějších technologií zpracování dat velkého objemu, pozorování Země a informačních a komunikačních technologií, propojených platformou DataBio. Cílem je odpovědným a udržitelným způsobem přispět k produkci co nejlepších surovin.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 27.8.2018

 


Datum uveřejnění: 27.8.18
Poslední změna: 27.8.2018
Počet shlédnutí: 1940