Zprávy z tisku

Vědci se zaměřením na ekologii mohou získat dotaci

Praha 14. června (ČTK) - Vědci, kteří se zaměřují na ekologii, mohou na své projekty získat dotace. Technologická agentura ČR (TA ČR) vyhlásila první veřejnou soutěž v programu ministerstva životního prostředí s názvem Prostředí pro život. Je v něm více než 429 milionů korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovala TA ČR. Projekty mohou podniky a výzkumné organizace přihlásit do jednoho ze dvou programů do 19. září.

 
 

Podpořené projekty by měly přispívat ke zlepšování kvality ovzduší, vod, půdy a horninového prostředí, snižovat produkci nerecyklovatelného odpadu a zvyšovat opravitelnost výrobků nebo jejich trvanlivost. "Očekáváme, že program přinese nová řešení například ve využití klimatických modelů pro dlouhodobé předpovědi sucha, pro snižování emisí skleníkových plynů, pro ukládání uhlíku v půdě a biomase a další pilotní projekty pro adaptaci krajiny," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Jeden z programů s názvem Operativní výzkum ve veřejném zájmu je určen především na podporu aplikovaného výzkumu ve veřejném zájmu, který není možné obchodně využít. Program Ekoinovace, technologie a postupy pro ochranu životního prostředí se zaměřuje na technologické inovace v oblasti technické ochrany životního prostředí včetně digitalizace a takzvaných smart cities a smart regions. Zapojit se mohou podniky a výzkumné organizace, které řeší projekt ve spolupráci s dalšími účastníky nebo samostatně.

"Výzkumné projekty se také zaměří například na ekonomické nástroje ochrany životního prostředí nebo na vzdělávání v této oblasti," řekl předseda TA ČR Petr Konvalinka. Výsledky soutěže budou zveřejněny do února 2020.

Veřejné soutěže budou vyhlašovány jednou ročně až do roku 2024. Ze státního rozpočtu by na ně mělo jít 3,8 miliardy korun.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 20.6.2019

 


Datum uveřejnění: 20.6.19
Poslední změna: 20.6.2019
Počet shlédnutí: 190