Zprávy z tisku

V Ústeckém kraji lze o dotaci na kotle žádat do konce června

Ústí nad Labem 30. ledna (ČTK) - Obyvatelé Ústeckého kraje mohou o dotaci na výměnu starých kotlů za nové ekologické zdroje žádat až do 29. června. Původní termín 31. ledna prodloužili zastupitelé, protože kraj ještě může rozdělit zhruba 18 milionů korun. Zájem žadatelů po prvotním zájmu výrazně opadl, nyní podle krajské mluvčí Lucie Dosedělové přicházejí zhruba dvě žádosti týdně.

 
 

V poslední výzvě Ústecký kraj poprvé přijímal žádosti pouze elektronicky. Do poloviny ledna bylo doručeno 1687 těchto žádostí. Náměstek hejtmana Stanislav Rybák (KSČM) uvedl, že na kontě na výměnu zastaralých zdrojů tepla zůstalo ještě několik milionů korun, proto se zastupitelé rozhodli posunout termín pro podání žádostí.

Ústecký kraj dostal v posledním kole tzv. kotlíkové dotace od státu pro žadatele 156 milionů korun. K polovině ledna zůstalo nevyčerpáno zhruba 18 milionů korun, z nichž lze uspokojit zhruba 140 žadatelů.

Ústecký kraj řešil také podvody s dotacemi a podal jedno trestní oznámení. Policie v této souvislosti už obvinila zhruba 30 lidí a jednu firmu. Úředníci museli kvůli nesplnění podmínek vyřadit k polovině ledna 317 žadatelů, některé žádosti byly podány vícekrát, u dalších chyběly údaje.

Zájem obyvatel o dotaci byl velký zejména po vyhlášení na konci října. Úředníci předpokládají, že zájem vzroste znovu po ukončení topné sezony na jaře, řada lidí si už tuto možnost telefonicky ověřovala.

Lidé mají možnost získat na nový kotel až 127.500 korun. To je pro případ tepelných čerpadel a kotle na biomasu, navíc v prioritních oblastech. V nich je žadatel automaticky zvýhodněn částkou 7500 korun. Celková dotace je v Ústeckém kraji 162 milionů korun, mezi žadatele bude rozděleno 156 milionů, zbývajících šest je určeno na administrativu.

Ústecký kraj patří po Moravskoslezském k místům s nejhorší kvalitou ovzduší. Dotace na výměnu kotlů rozděluje krajská samospráva už několik let. Při prvním rozdělování peněz na pořízení ekologických zdrojů vytápění bylo 20 milionů korun vyčerpáno za necelý měsíc. O rok později byla třicetimilionová částka vyčerpána za devět dnů. V roce 2016 kraj rozdělil 162 milion korun mezi zhruba 1500 žadatelů.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 1.2.2018

 


Datum uveřejnění: 30. ledna 2018
Poslední změna: 1. února 2018
Počet shlédnutí: 1380