Zprávy z tisku

V Senátu není shoda nad zákazem skládkování komunálního odpadu

Senátoři se zatím neshodují na tom, jak se postaví ke druhému pokusu Sněmovny, která chce zakázat skládkování komunálního odpadu od roku 2024. Předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera předpokládá, že horní komora tuto kritizovanou snahu odmítne. Předseda senátního výboru pro životní prostředí Ivo Bárek (za ČSSD) si chce ale postup ještě vyjasnit s ministerstvem životního prostředí.

 
 

První pokus vtělit zákaz do vládní novely o elektroodpadech zamítli v červnu sami poslanci kvůli kritice obcí i ekologů a po zásahu ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který slíbil věc řešit vlastní úpravou. V červenci ale Sněmovna zákaz začlenila do senátní novely, jejímž původním cílem bylo pouze ztížit možnost výkupu kradených kovů.

"Předpokládám, že Senát setrvá na svém stanovisku a nebude s tím, souhlasit, protože to propašovali zase někam jinam," řekl ČTK Kubera. Bárek si chce ale nejprve vyžádat stanoviska zúčastněných stran. Problém vidí také v tom, že Poslanci chtějí omezit množství odpadu, které může provozovatel skládky použít na její zabezpečení. Bude moci tvořit nejvýše pětinu celkové hmotnosti skládkovaných odpadů. "Odborníci mluví o tom, že by to nemuselo stačit pro to, aby ta skládka byla řádně postavena," uvedl Bárek.

Norma rovněž zavede povinné třídění kovů a bioodpadu, což se nelíbí obcím. Zákaz skládkování kritizují ekologové, podle nichž to nahrává spalovnám odpadu.

"Strategické změny byly opět přiloženy k novele, která měla původně řešit něco jiného," uvedl už po schválení zákazu Sněmovnou výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství (ČAOH) Petr Havelka. Podle něj k diskuzi opět nebyli přizváni odborníci, firmy ani zástupci obcí, které novela nejvíc poškodí.

Zdroj: ČTK

 


Datum uveřejnění: 12.8.14
Poslední změna: 12.8.2014
Počet shlédnutí: 518