Zprávy z tisku

V pražské zoo představili elektrický kompostér na bioplasty

Praha 4. září (ČTK) - Zástupci zoologické zahrady v Praze a společnosti Ipodec - Čisté město dnes představili elektrický kompostér na bioplasty používané v místních restauracích. Zoo nahradila veškeré plastové nádobí kompostovatelným, které se vyrábí ze škrobu, a jako první z českých zahrad zavedla linku na zprácování kompostovatelného odpadu.

 
 

"Zoologické zahrady by svým ekologickým chováním měly jít příkladem, proto realizujeme tento pilotní projekt," uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. "Jde mimo jiné o 800.000 kelímků či 200.000 brček ročně. Apelujeme na návštěvníky, aby opravdu důkladně třídili a správně používali označené odpadkové koše," doplnil.

Pracovníci společnosti Ipodec nejprve od zoologické zahrady přeberou svezený odpad z kompostovatelných plastů, jako jsou jednorázové kelímky, talíře, misky, tácky, příbory nebo brčka. Ručně odpad roztřídí, nechají rozdrtit a nakonec spolu s gastroodpadem vsypou do elektrického kompostéru, kde se při teplotě 60 stupňů Celsia rozloží. Metoda je zatím ve fázi testování.

"Nejen v našich podmínkách jde o netradiční řešení; zkušební provoz bude i z tohoto důvodu trvat ještě několik měsíců," uvedl ředitel společnosti Karel Vančura. "Naše spolupráce se Zoo Praha trvá již bezmála čtvrt století a prezentace nové společné aktivity na poli odpadového hospodářství je jejím logickým vyústěním a důkazem péče Zoo Praha o životní prostředí," dodal.

Podle Michala Jiráně, ředitele divize GreenGood společnosti Dekos R, jež kompostér dodala, se pražská zoo otevřením linky stala první na světě, která přímo v areálu dokáže kompostovatelnéobaly nejen zkompostovat, ale i výsledný materiál dále zužitkovávat.

Vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR pět let zkoumali rozklad bioplastových pytlů a lahví a zjistili, že se plasty z modifikovaných škrobů samy nerozpadají a některé z nich do půdy uvolňují chemikálie a ftaláty, v únoru zprávu přinesly Hospodářské noviny. Podle vědců se tyto plasty mohou rozložit v kompostu jen tehdy, když se dokonale rozstříhají a kompostzahřeje na více než 60 stupňů Celsia.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 4.9.2018

 


Datum uveřejnění: 4.9.18
Poslední změna: 4.9.2018
Počet shlédnutí: 6048