Zprávy z tisku

V Praze je centrum zabývající se dalším zpracováním odpadů

Praha 11. září (ČTK) - V Praze bylo otevřeno centrum, které se zabývá takzvanou cirkulární ekonomikou, tedy dalším zpracováním odpadu. Jeho cílem je využít znovu biologický i syntetický materiál. Centrum nazývané Cirkulární Hub v Kampu Hybernská dnes představil Institut cirkulární ekonomiky (ICE). Klíčovým úkolem centra bude vytvoření mapy Prahy, která zmapuje toky materiálu v hlavním městě.

 
 

Cirkulární ekonomika vychází z toho, že odpad v podstatě neexistuje. Biologické i technické komponenty produktu jsou navrženy tak, aby mohly cirkulovat, aby je bylo možné rozložit na suroviny a znovu použít. Látky biologického původu nejsou toxické, a mohou být proto kompostovány. Syntetické látky jsou navrženy tak, aby mohly být užity znova při spotřebě minimálního množství energie.

ICE uvádí, že v roce 2009 světová poptávka po komoditách dosáhla 1,5násobku množství, než je planeta schopna zajistit a obnovit udržitelným tempem. Předpokládaný růst počtu obyvatel na deset miliard do roku 2050 znamená, že poptávka dosáhne trojnásobku udržitelné produkce planety. Jen Evropa nyní vyprodukuje 2,5 miliardy tun odpadu ročně, z čehož zhruba polvina skončí na skládkách nebo ve spalovnách. Výsledkem je i to, že lidstvo přichází o vzácné materiály. Například na některých skládkách je dnes větší koncentrace zlata než ve zlatých dolech, upozorňuje ICE.

Ambicí centra je stát se laboratoří cirkulární ekonomiky v Česku. "Díky rozmanitému poli aktivit zakládajících organizací se tak stává také ukázkou výhod mezioborové spolupráce, která je nezbytným stavebním kamenem pro rozvoj cirkulární ekonomiky u nás," uvedl projektový manažer centra BIC Brno Petr Majer.

Představen byl i záměr na vytvoření mapy hlavního města s cílem navrhnout řešení, která posílí soběstačnost města. "Sken bude identifikovat oblasti, které mají velký potenciál pro aplikaci principů cirkulární ekonomiky a v nichž město může těžit z nových forem spolupráce, vytvořit profitabilní tržní příležitosti a zároveň snížit dopad na místní životní prostředí," uvedla ředitelka ICE Soňa Jonášová.

V centru mohou lidé navštívit dílnu, nebo se zúčastnit diskusních večerů, kde bude cirkulární ekonomika představena veřejnosti. Cirkulární centrum a sken vznikají v rámci projektu Odpad zdrojem. Projekt je finančně podpořen Technologickou agenturou ČR.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 11.9.2018

 


Datum uveřejnění: 11.9.18
Poslední změna: 2.4.2019
Počet shlédnutí: 32