Zprávy z tisku

V podzimním zemědělském dotačním kole budou více než 3 miliardy

Praha 2. září (ČTK) - Páté kolo evropského dotačního rozvojového programu, ve kterém stát přerozdělí přes tři miliardy korun, se spustí v říjnu. Nejvíce peněz půjde na investice do zemědělství. V předchozím kole plánoval stát přerozdělit 4,6 miliardy korun, zemědělci a potravináři si řekli o 9,2 miliardy Kč, peníze chtěli hlavně na modernizace v zemědělství a potravinářství, sdělila ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Nakonec se schválilo 5,7 miliardy korun. V novém kole bude možné žádat od 10. října do 30. října, přičemž bude možné podávat žádosti už pouze elektronicky.

 
 

Podle externího poradce pro sektor zemědělství a ekoenergii Moneta Money Bank Mojmíra Severina bude největší zájem o projekty v oblasti živočišné výroby, hlavně kvůli zvýšení výkupních cen od zemědělců. "Můžeme tedy očekávat zvýšený zájem o investice do chovu skotu či prasat a nebo do technologie dojení," řekl ČTK Severin.

V novém kole se podle Ježkové prodlouží lhůta na doložení dokladů po podání žádosti o dotaci z původních 70 dnů na 93 dní. Podobně se prodlouží i lhůta pro odstranění nedostatků ze 175 na 196 dní.

Nově si také budou moci zemědělské podniky započítávat do způsobilých nákladů peníze vydané na nádrže na zadržení srážkových vod ze střech nebo na novou výsadbu vinné révy. O peníze budou moci také žádat pekaři, cukráři a zmrzlináři, kteří měli dříve žádat v jiném programu, o který se staralo ministerstvo průmyslu a obchodu.

U investic do ochrany melioračních a zpevňujících dřevin bude stát proplácet všechny způsobilé výdaje místo poloviny. Na tyto projekty dá republika 46 milionů korun.

Zjednodušila se pravidla žádostí, v mnoha programech došlo k odstranění preferenčních kritérií, což také Severin oceňuje.

Některé politické strany, stejně jako Asociace soukromého zemědělství ČR, volaly po snížení maxima pro podporované projekty z aktuálních 150 milionů korun. "Aktuálně není limit snížen, opravdu velkých projektů v řádu stovek milionů korun je podáváno velmi málo," uzavřela mluvčí.

Z programu rozvoje venkova budou moci zemědělci do roku 2020 čerpat téměř 97 miliard korun. Podíl českého rozpočtu na programu je 35 procent, zbytek jsou evropské zdroje.

Operace Alokace (mil. Kč)
Investice do zemědělských podniků 1137
Zpracování a uvádění na trh zemědělských produktů 575
Zavádění preventivních opatření v lesích 35
Obnova lesních porostů po kalamitách 112
Investice do ochrany melioračních a zpevňujících dřevin 46
Technika a technologie pro lesní hospodářství 100
Podpora operačních skupin a projektů EIP 140
Podpora vývoje nových produktů, postupů a technologií při zpracování zemědělských produktů a jejich uvádění na trh 900
Sdílení zařízení a zdrojů 27,5
Horizontální a vertikální spolupráce mezi účastníky krátkých dodavatelských řetězců a místních trhů 50
Horizontální a vertikální spolupráce při udržitelném zajišťování biomasy pro výrobu energie, výrobu potravin a v průmyslových procesech 5,5

Zdroj: Tisková zpráva ČTK (z dat MZe) 13.9.2017

 


Datum uveřejnění: 2. září 2017
Poslední změna: 13. září 2017
Počet shlédnutí: 1015