Zprávy z tisku

V podzemí přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně bude divadlo

Šumperk 15. dubna (ČTK) - V netradiční divadelní sál se na konci dubna promění spleť podzemních chodeb přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně na Šumpersku. Herci z ostravského Divadla Petra Bezruče tam představí hru Václava Havla Audience. Divadelní představení bude u příležitosti 20. výročí zahájení provozu elektrárny, řekl ČTK mluvčí energetické skupiny ČEZ Vladislav Sobol. Audience na Dlouhých Stráních zahájí festival Dream Factory Ostrava.

Havlova Audience bude v útrobách elektrárny Dlouhé Stráně uvedena dvakrát. Kromě inscenace pro hosty a bývalé zaměstnance elektrárny připravilo její vedení mimořádné představení také pro veřejnost. "Uskuteční se v sobotu 30. dubna odpoledne a následovat bude společný výjezd diváků autobusem k horní nádrži elektrárny, takže chystáme hned dva netradiční zážitky na jediné odpoledne," uvedl Sobol.

Netradiční představení odehrají herci zhruba 130 metrů pod povrchem masivu kopce a 300 metrů od vstupu do větrací štoly. "Improvizované divadélko vyroste u vstupu z větrací štoly do kaverny transformátorů, tedy v místech, do kterých se účastníci exkurzí běžně nedostanou," řekl ředitel elektrárny Vítězslav Chmelař.

V hlavní roli sládka se představí ostravský herec Norbert Lichý, držitel ceny Thálie. "Audience se mi hraje opravdu dobře. Jednak proto, že je bravurně napsaná, a taky proto, že paměť národa je třeba oživovat a oživovat snad donekonečna," řekl Lichý.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně je zřejmě nejznámějším zařízením tohoto druhu v Česku. Do provozu byla uvedena 20. června 1996. Zařízení zvítězilo v prvním ročníku ankety Sedm divů Olomouckého kraje, kterou uspořádalo hejtmanství.

Vodní elektrárna Dlouhé Stráně pomáhá přilákat turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý. Počet lidí, kteří si ji od roku 1998 v při exkurzích prohlédli, se blíží milionu. Návštěvnost elektrárny Dlouhé Stráně výrazně zvýšila lanovka, která byla u lyžařských svahů v Koutech nad Desnou zprovozněna v zimě 2010. Cílová stanice lanovky je od horní nádrže vzdálená asi čtyři kilometry.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory elektrické energie. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období nedostatku energie, kdy přečerpávací elektrárny energii naopak vyrábějí a prodávají za vyšší cenu.

Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, Dalešice a Štěchovice loni zvýšily výrobu meziročně o 2,4 procenta na rekordních 1,09 miliardy kilowatthodin (kWh) elektřiny. Rekord překonaly počtvrté v řadě. Rostoucí produkce přečerpávacích elektráren souvisí s jejích stále častějším využíváním ke stabilizaci energetické soustavy, kterou zatěžují výrazné a nepředvídatelné výkyvy v dodávkách elektřiny z tuzemských i zahraničních obnovitelných zdrojů.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 19.4.2016 

 

Datum uveřejnění: 15. dubna 2016
Poslední změna: 19. dubna 2016
Počet shlédnutí: 465