Zprávy z tisku

V Plzni se pije kafe pro žížaly, lógr z kaváren jde do kompostu

Plzeň 12. srpna (ČTK) - V Plzni se pije kafe pro žížaly. Projekt propojuje zatím deset kaváren se zahradníky a ukazuje, jak vyžívat lógr při kompostování a pěstování, tedy jako užitečné hnojivo. Začal v dubnu, podpořilo ho město a Nadační fond Zelený poklad, uskutečňuje ho místní sdružení Envic, řekla dnes ČTK koordinátorka Alena Lehmannová.

 
 

Kavárny jsou označeny samolepkou "Piju kafe pro žížaly" a Plzeňané si z nich mohou odnášet lógr a využít ho na zahradě, případně ho spolu s bioodpadem z kuchyně zkompostovat v tzv. vermikompostérech, v nichž bioodpad zpracovávají právě žížaly. "Je to superekologické a navíc se ušetří za nákup substrátu a hnojiv," řekla Lehmannová. Žížalí kompostér lze koupit, nebo si ho mohou lidé za pár korun vyrobit, například z plastových kbelíků nebo bedýnek. Podrobný videonávod je na facebooku Piju kafe pro žížaly.

Samolepka na dveřích nebo zdech kaváren značí, že obsluha o ekologickém projektu ví a prosba o lógr by ji neměla zaskočit. Lidé si musí vzít sklenici, krabičku nebo sáček.

Jednou ze zapojených kaváren je Schovaná kavárna ve Zbrojnické ulici. "Kávu pečlivě vybíráme, a tak nám přišlo jako skvělý nápad využít ji opravdu beze zbytku," uvedl spolumajitel Michal Malina. Právě tam bude tento čtvrtek odpoledne nejbližší kompostovací workshop. Úplný seznam zapojených kaváren je na webu ZDE.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 13.8.2019

 


Datum uveřejnění: 14.8.19
Poslední změna: 13.8.2019
Počet shlédnutí: 328