Zprávy z tisku

V Plzeňském kraji začne sklizeň kukuřice, bude jí dost a kvalitní

Meclov (Domažlicko) 24. srpna (ČTK) - V Plzeňském kraji začne v příštím týdnu sklizeň kukuřice. V některých místech republiky, třeba na Kolínsku a na jižní Moravě, už je suchá a může se sklízet. Na rozdíl od loňska jí bude dostatek a v dobré kvalitě i výnosech, řekli ČTK farmáři.

"Kukuřice bude určitě dost. Loni bylo velké sucho, které sice pomohlo rychlé a bezproblémové sklizni a vysoké kvalitě obilovin a řepky, ale bylo tragédií pro krmiva, především pro kukuřici, které byl velký nedostatek," řekl předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Letošní deště jí pomohou. Problém by neměl být ani se senem. "Krmení by mělo být bezproblémové a doufám, že se to projeví i v kvalitě mléka," uvedl.

Sklizeň kukuřice začne v regionech hned poté, co zemědělci posečou obiloviny, které už jsou pod střechou hlavně na jižní Moravě. "Koncem příštího týdne začneme," řekl Jaroslav Hána, předseda Meclovské zemědělské z Domažlicka, která pěstuje kukuřici na 750 hektarech a spotřebuje ji sama pro dobytek a třetinu do bioplynové stanice.

"Letos je díky dešťům moc pěkná. Pokud se nic mimořádného nestane a dozraje do té správné podoby, což je šance, tak bude úroda velmi pěkná," uvedl předseda Zemědělského družstva vlastníků Štichovice z Plzeňska Václav Bulín. Kukuřice je oproti loňsku výrazně vyšší. "Loni to byla strašná bída. Musí tam být správný poměr zrna k ostatní hmotě," uvedl. Pokud je plodina vzrostlejší, zemědělci ji sečou výš nad zemí. Štichovičtí ji začnou sklízet kolem 10. září. Kvůli fermentaci musí zůstat v silážní jámě až šest týdnů a poté s ní může začít krmit.

"Loni jsme se dívali na velikánské silážní žlaby a malou kukuřici. Letos se díváme na velikánskou kukuřici, menší žlaby. A moje maminka říkala, že čeho je nejvíc, s tím se má nejvíc šetřit," řekl Lubomír Porvich, vedoucí rostlinné výroby Meclovské zemědělské.

Farmáři letos často neměli kukuřici ani seno z loňské sklizně, výnosy byly vinou sucha na 40 procentech standardních let. Se senáží i kukuřičnou siláží hodně šetřili a museli ji nakupovat od podniků, které zásoby měly.

Také sena bude letos dostatek. "Seče byly dobré, kvalitní. Na intenzivně obhospodařovaných loukách byly tři čtyři, na extenzivních dvě plus třetí do bioplynové stanice," řekl Porvich.

Podle informací ČSÚ vyseli letos zemědělci v Plzeňském kraji 27.238 hektarů kukuřice, meziročně o 4,1 procenta více. Loni činil její výnos 27,45 t/ha, meziročně byl o 31 procent nižší.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 24.8.2016

 

Datum uveřejnění: 24. srpna 2016
Poslední změna: 24. srpna 2016
Počet shlédnutí: 884