Zprávy z tisku

V Pardubickém kraji je ještě možné získat dotaci na nový kotel

Pardubice 15. října (ČTK) - Lidé v Pardubickém kraji mohou stále získat dotaci na výměnu neekologických kotlů za nové zdroje tepla. Hejtmanství prodloužilo pátou výzvu pro podávání žádostí o dotace do 31. října 2021. Jeden žadatel může získat až 127.500 korun, uvedl v tiskové zprávě mluvčí kraje Dominik Barták. Příjem žádostí do páté výzvy začal loni 8. října. Dosud jich bylo zaregistrováno přes 2250.

 
Foto: pardubice.eu
 

Rada kraje podané žádosti průběžně schvaluje. Zatím úředníci zajistili ve dvou vlnách podpisy smluv s 1600 žadateli a nyní jsou dotace postupně propláceny. Žádosti, na které se peníze nedostanou, jsou zařazovány do takzvaného zásobníku projektů. Hejtmanství počítá s tím, že budou proplaceny z výzvy ministerstva životního prostředí pro kraje v programu Nová zelená úsporám. Z něj kraj získá v roce 2021 pro své žadatele o dotaci na nový kotel dalších přibližně 70 milionů korun.

Dotace je určena pouze na výměnu starého kotle na pevná paliva s ručním přikládáním emisní třídy 1 a 2 nebo bez určení třídy. Je poskytována na pořízení nových automatických kotlů na biomasu, kotlů na biomasu s ručním přikládáním, kondenzačních plynových kotlů a tepelných čerpadel.

Kritéria získání dotací se postupně zpřísňovala. Od druhé výzvy bylo možno nahrazovat kotle maximálně druhé emisní třídy a nebyla podporována instalace nových kotlů na uhlí s ručním či automatickým přikládáním a kombinovaných kotlů na uhlí a biomasu s ručním přikládáním. Od třetí výzvy pak kraj nedotoval ani kombinované kotle s automatickým přikládáním. V první výzvě ale bylo nutné kromě výměny kotle provést na domě také další energetická opatření, například nahradit staré balkonové dveře novými. Od této podmínky bylo v dalších výzvách upuštěno.

Pardubický kraj zavedl v roce 2017 elektronické podávání žádostí o dotace. Předtím byly přijímány jen v papírové podobě, a na úřadě tak vznikaly dlouhé fronty.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 15. 10. 2020

 


Datum uveřejnění: 15.10.20
Poslední změna: 4.1.2021
Počet shlédnutí: 82