Zprávy z tisku

V Pardubicích přibývá vytříděného biodpadu

Pardubice 22. ledna (ČTK) - V Pardubicích roste množství vytříděného biodpadu. Loni lidé odevzdali téměř 3000 tun, v roce 2015 necelých 1300 tun. Zájemců o třídění každý rok přibývá, vyplývá z tiskové zprávy radnice.

 
 

"Každoročně nám přibývají desítky nových zájemců o svoz biologicky rozložitelného odpadu, a tedy logicky i množství hmoty, která se po zpracování v kompostárně opět vrací do přírody," řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

Vloni ukládalo do zelených kontejnerů odpad ze zahrad zhruba 37 procent obyvatel rodinných domů. Za svoz biodpadu zaplatí účastníci 300 korun ročně, což je zhruba třetina nákladů na provoz. Zbytek hradí město.

"Zelený odpad končil dříve většinou v popelnicích na směsný komunální odpad, zvyšoval tedy objem odpadu, za jehož skládkování platíme nemalé prostředky," řekla Dvořáčková.

V roce 2018 bylo do kompostárny Dražkovice odvezeno z Pardubic 2952 tun bioodpadu. Přibližně polovinu z toho množství tvořil právě odpad svezený od obyvatel.

"Skutečné náklady na svoz jedné popelnice letos budou 879 korun. Město tak bude svoz bioodpadu dotovat téměř třemi miliony korun," uvedla náměstkyně.

Lidé odkládají trávu, listí, ovoce nebo zeleninu. Surovinu zpracovává kompostárna v Dražkovicích. Ročně si z ní mohou lidé odvézt 50 kilogramů kompostu.

Projekt separace bioodpadu zahájily Pardubice v roce 2007. Jsou do něj zapojeny nejen rodinné domky, ale od roku 2014 také pardubické základní školy a mateřské školky zřizované městem, které mají službu zdarma. Mimo to mohou obyvatelé Pardubic biologicky rozložitelný odpad ukládat i v sedmi sběrných dvorech.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 23.1.2019

 


Datum uveřejnění: 23.1.19
Poslední změna: 23.1.2019
Počet shlédnutí: 1202