Zprávy z tisku

V krajích odstartovala další vlna kotlíkových dotací, rozdělí 1,7 mld. korun

Praha 30. června (ČTK) - Senioři, lidé ve třetím stupni invalidity i lidé z nízkopříjmových domácností si budou moci zažádat o dotace na výměnu kotle. Kotlíkové výzvy k dnešnímu dni vyhlásily už všechny kraje, celkem se rozdělí 1,7 miliardy korun na výměnu starých neekologických kotlů. Zákaz topit starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň třetí emisní třídy, začne platit od září 2024. Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) je potřeba vyměnit ještě zhruba 150.000 neekologických kotlů. Informovalo o tom dnes v tiskové zprávě.

 
Foto: moses@Pixabay.com
 

Žadatelé získají podporu až 95 procent na výměnu nevyhovujících kotlů první a druhé třídy na tuhá paliva. Nahradit je mohou tepelným čerpadlem nebo kotlem na biomasu. Dotace se vztahují na plánované, ale i už realizované výměny, které domácnosti provedly po 1. lednu 2021. Těm, kteří výměnu zdroje teprve plánují, bude dotace vyplacena zálohově.

Kotlíková výzva pokryje podle MŽP zhruba 15.000 výměn pro domácnosti s nižšími příjmy, jako jsou senioři čerpající starobní důchod, lidé ve třetím stupni invalidity či domácnosti, které čerpají příspěvek na bydlení. Právě pro ty jsou kotlíkové dotace určeny. Domácnosti, které do této kategorie nespadají, si mohou zažádat o dotace na výměnu kotle z programu Nová zelená úsporám.

"Podpoříme výměny nevyhovujících zdrojů tepla ve všech domácnostech. Ti, kteří nedosáhnou na kotlíkové dotace, si mohou říct o finanční podporu až 50 procent v Nové zelené úsporám, kde navíc od září nabídneme dotaci i na výměnu starých plynových kotlů za tepelné čerpadlo,“ řekl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Žádosti o podporu už začal přijímat Jihočeský kraj, o letních prázdninách spustí příjem žádostí Moravskoslezský, Olomoucký, Karlovarský, Královéhradecký a Ústecký kraj. Ostatní kraje plánují začít přidělovat dotace v září.

"Kotlíkové dotace jsou dalším dílem do skládanky naší podpory rodinám, které jsou nejvíce ohrožené energetickou chudobou. Právě jim chceme pomoci nejvíce, proto kotlíkové dotace nabízí vůbec nejvýhodnější podporu ze všech našich programů pro domácnosti. Ty tak získají prostředky na nový a čistý zdroj tepla a díky výměně zastaralých kotlů bude v našich městech a obcích zase o kus lepší ovzduší,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Od září 2024 začne platit zákaz vytápění starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň třetí emisní třídy. MŽP poskytuje na jejich výměnu peníze od roku 2015, díky programu kotlíkových dotací už bylo vyměněno přes 106.000 kotlů a vyplaceno přes 12 miliard korun.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 30. 6. 2023

 


Datum uveřejnění: 30.6.23
Poslední změna: 1.7.2023
Počet shlédnutí: 524