Zprávy z tisku

V Kladně přibyly nádoby na bioodpad na sídlišti Kročehlavy

Kladno 18. dubna (ČTK) - V Kladně přibyly nádoby na bioodpad na sídlišti v části Kročehlavy. Pokud se zájem o třídění bioodpadu zvýší, připraví magistrát umístění dalších. V rámci pilotního provozu je nádoba na bioodpad od loňského roku také u bytového domu v Petrohradské ulici v části Rozdělov. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí kladenské radnice Lucie Steinerová. Ve městě nyní funguje svoz bioodpadu od rodinných domů, chystá se i komunitní kompostování.

 
 

Nádoby na bioodpad si v Kročehlavech vyžádali přímo obyvatelé v hlasování o využití části peněz z městského rozpočtu. "V ulicích Vodárenská a Generála Píky přibyly bio popelnice ke kontejnerům na tříděný odpad na sídlištích," uvedla Steinerová.

I lidé obývající byty produkují značné množství bioodpadu. Vzniká nejen při přípravě jídel (tvoří jej například zbytky ovoce, zeleniny, pečiva, vajec, lógr, čaj), ale také třeba při pěstování rostlin na balkonech. Nově nebudou v Kročehlavech tyto zbytky končit ve směsném odpadu, ale stanou se zpracovatelnou surovinou.

V Kladně také vznikl projekt komunitního kompostování, nachystané jsou dva kompostéry, každý z nich bude využívat deset až 15 domácností. "Zatím nebyly na místo přistaveny, protože před jejich instalací a používáním je plánovaný seminář pro zúčastněné domácnosti," dodala Steinerová. Seminář by se měl konat po ukončení nouzového stavu.

Ve městě je organizovaný svoz bioodpadu pro obyvatele rodinných domů. Na rodinný dům s plochou zeleně do 400 čtverečních metrů město na žádost přiděluje nádobu o obsahu 140 litrů, pro větší plochy zeleně může občan zažádat o nádobu o obsahu 240 litrů. Loni v dubnu byl svážen bioodpad z 5243 nádob, v listopadu to bylo zhruba o šedesát nádob více.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 21.4.2020

 


Datum uveřejnění: 21.4.20
Poslední změna: 21.4.2020
Počet shlédnutí: 473