Zprávy z tisku

V elektrárně na biomasu v Stockholmu je turbogenerátor z Plzně

Plzeň 6. června (ČTK) - Turbogenerátor Doosan Škoda Power za stovky milionů korun pracuje v kogenerační elektrárně Värtan ve Stockholmu. Jako palivo bude elektrárna využívat čistou biomasu a je jedním z největších zařízení tohoto typu na světě, řekla ČTK Margit Petříčková z plzeňských strojíren, která byla koncem minulého týdne u spuštění elektrárny.

 
 

Doosan Škoda Power dodala pro tuto jednotku strojovnu parní turbíny včetně turbogenerátoru s turbínou o výkonu 154 MW elektrických a 200 MW tepelných, systém řízení, regenerační systém, ohříváky, parní potrubí a montáž a uvedení do provozu.

Elektrárna Värtan je společným majetkem energetické společnosti Fortum a města Stockholm. Náklady na její výstavbu přesáhly 13 miliard Kč. Podle Petříčkové jde v řadě parametrů o průkopnický projekt. Značná část zařízení je zahloubena do skal. Regenerační systém turbíny a ohříváky jsou 15 metrů pod zemí, zásobníky na biomasu 30 metrů. Její přepravu od přístavu zajišťuje kilometrový podzemní dopravník. Tvar budovy respektuje starobylé královské duby, které jsou součástí komplexu.

Elektrárna vyrábí pro obyvatele švédské metropole ekologickou elektřinu a v zimním období vytopí 190.000 bytů. Fortum a Stockholm tím deklarují nezávislost na fosilních zdrojích. Elektrárna na biomasu pomůže městu snížit emise oxidu uhličitého o 126.000 tun za rok.

Stockholm si stanovil za cíl stát se do roku 2040 zcela nezávislým na fosilních palivech při vytápění a v energetice a do roku 2030 uvést do rovnováhy hodnoty uhlíku v ovzduší.

Doosan Škoda Power získala ve Švédsku za posledních deset let sedm kontraktů. Podnik téměř s desetinovým podílem na světovém trhu parních turbín zaznamenal loni rekordní rok v objemu přijatých zakázek, jež se meziročně téměř zdvojnásobil na 8,5 miliardy korun. Podle generálního ředitele Jiřího Šmondrka je velkým úspěchem, že firma roste, i když světový energetický trh klesá. Loňské tržby podniku se 1400 lidmi, který je od konce roku 2009 členem jihokorejské skupiny, přesáhly podle mezinárodních účetních standardů IFRS osm miliard korun, což bylo zhruba stejně jako v roce 2014. Zisk převýšil miliardu Kč.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 8.6.2016 

 


Datum uveřejnění: 8.6.16
Poslední změna: 8.6.2016
Počet shlédnutí: 1026