Zprávy z tisku

V Brně testují autobus poháněný plynem vznikající z odpadních vod

Brno 29. října (ČTK) - V Brně začal jezdit autobus, který využívá jako pohon bioplyn vznikající při čištění odpadních vod. V Česku jde zatím o první autobus v MHD, který takto získanou energii využívá. Jde o pilotní projekt BioCNG pro města. Autobus jezdí na linkách spojující Chrlice a Modřice s centrem města, protože čerpá plyn v modřické čistírně odpadních vod, uvedla v tiskové zprávě mluvčí podniku Hana Tomaštíková.

 
 

Testovací období potrvá do prosince. "Jedná se o velký krok kupředu a jsem rád, že dopravní podnik může být u toho a jako první v Česku tento plyn pro své autobusy využít. Jde o chytré řešení, které přispívá k soběstačnosti města. Odpad, který lidé vyprodukují, opět může sloužit lidem," uvedl generální ředitel podniku Miloš Havránek.

Projekt zapadá do stále více akcentované cirkulární ekonomiky, tedy takové, která produkuje minimum odpadů a maximálně je využívá. Bioodpad a odpadní voda v tomto případě bude sloužit jako využitelný zdroj energie. K projektu byl vybraný běžný autobus jezdící na stlačený zemní plyn, kterých má dopravní podnik k dispozici přes 150.

"V České republice zatím neumíme efektivně využívat bioodpady, které jsou cenným zdrojem energie a také organické hmoty, která zoufale chybí v zemědělské půdě. Na příkladu Brna chceme ukázat, že využitím biologicky rozložitelných odpadů vyprodukovaných na území města můžeme získat dostatek energie na celoroční pohon přibližně až 50 autobusů. Když z bioodpadu získáme energii v podobě plynu, pořád ještě zbude organická hmota a živiny, které můžeme použít jako hnojivo," vysvětlil iniciátor projektu Petr Novotný z Institutu Cirkulární ekonomiky.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 29.10.2018

 


Datum uveřejnění: 29.10.18
Poslední změna: 29.10.2018
Počet shlédnutí: 1210