Zprávy z tisku

V Brně se od pondělí otevře největší sběrné středisko odpadu

Brno 21. května (ČTK) - V brněnských Žabovřeskách se od pondělí otevře nové sběrné středisko odpadu, které je s manipulační plochou 1600 metrů čtverečních, 19 kontejnery a ReUse a ReNab centrem největším v Brně. Náklady na středisko v Sochorově ulici přesahují osm milionů korun, 85 procent pokryla dotace. Ročně by mělo vytřídit téměř 1000 tun nepotřebného odpadu, uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

 
Foto: Sběrné středisko Žabovřesky (zdroj: redakce www.brnan.cz)
 

Sběrné středisko nahrazuje předchozí v téže ulici, které bylo už od počátku koncipováno jako provizorní. Stavební práce začaly loni v srpnu. Pracovníci místo zbavili náletových dřevin, rekultivovali jej a zpevnili. Odpadová společnost SAKO nechala v bezprostředním okolí vysadit 34 stromů, zejména javory, duby, lípy a jilmy. Oplocení sběrného střediska obrostou popínavé rostliny.

Do nového střediska mohou obyvatelé odevzdat odpad bezplatně. Připraveno je 19 míst pro sběr odpadu, z toho devět velkoobjemových kontejnerů. Jsou tam kontejnery na sklo včetně tabulového, kontejnery na PET, kartony a hliníkové nápojové obaly, na papír, kov a objemný odpad, na bioodpad ze zahrádek i nebezpečný odpad. Středisko slouží také pro zpětný odběr elektrozařízení, pneumatik a použitého kuchyňského oleje. Jako sedmé v Brně zde bude centrum ReUse a ReNab, do nichž je možné přinést funkční zařízení a vybavení domácností, které ještě může někomu posloužit.

V Brně je nyní 37 sběrných středisek odpadu. Těsně před dokončením je další v Židenicích v Lazaretní ulici, které bude výměrou zhruba o třetinu menší než středisko v Sochorově ulici, otevře se v červnu.

V meziročním srovnání vzrostlo množství odpadu vytříděného ve sběrných střediscích o 9,5 procenta. "Celkově do sběrných středisek Brňané loni přinesli 21.646 tun odpadu, z toho nejvíce, 13.987 tun, objemného odpadu, bioodpadu odevzdali 3504 tun a kovů 1195 tun. Jedlých olejů a tuků se shromáždilo 20 tun, což je šestkrát více než před pěti lety, počet vybraných kovů se za tutéž dobu zdvojnásobil, objem bioodpadu vzrostl o třetinu, stejně jako množství plastu, skla a polystyrenu. Množství vybraného papíru v pětiletém srovnání se zvýšilo jen o necelá tři procenta, z 581 tun na 603 tun, což je dáno zvyšujícím se počtem kontejnerových hnízd v ulicích města," doplnil mluvčí SAKO Brno Michal Kačírek

Nadto lidé do sběrných středisek v Brně loni odevzdali 22.659 televizorů a počítačových monitorů, 146 tun spotřební elektroniky a 642 tun ledniček a kuchyňských spotřebičů, což je meziročně průměrně zhruba o sedm procent méně.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 24. 5. 2021

 


Datum uveřejnění: 24.5.21
Poslední změna: 24.5.2021
Počet shlédnutí: 536