Zprávy z tisku

Uzamykatelné kontejnery na bioodpad v Pardubicích zlepšily třídění

Pardubice 4. listopadu (ČTK) - Pilotní projekt třídění biologického odpadu na sídlišti Dubina v Pardubicích se podařilo upravit tak, aby fungoval. Lidé nejdřív netřídili správně, což se díky uzamykatelným nádobám postupně zlepšilo. Klíče od nich mají jen lidé, kteří třídit bioodpad chtějí, sdělily dnes ČTK v tiskové zprávě Služby města Pardubic.

 
Foto. Yuliia Chyzhevska@Dreamstime.com
 

Možnost vyhazovat bioodpad do hnědých kontejnerů mají lidé na Dubině od října 2020. Kontejnery jsou uzamykatelné od 1. března. Lidé bez klíčů tak do nich házet odpadky nemůžou. "Nyní po víc než půl roce lze s jistotou uvést, že tento krok dramaticky ovlivnil složení odloženého odpadu," uvedl místopředseda představenstva firmy Služby města Pardubic Aleš Kopecký.

"Zájem o nově instalované hnědé kontejnery byl od počátku masivní, bohužel se našla i řada jedinců, kteří nerespektovali základní pravidla a znečišťovali obsah kontejnerů komunálním odpadem či bioodpad ukládali v plastových pytlích," řekl výkonný ředitel městské firmy SmP-Odpady Jiří Strouhal. Obsah kontejnerů tak podle něj mnohdy nebyl použitelný pro výrobu kompostu a končil na skládce.

Bioodpad je už teď kvalitní a lze ho odvézt na kompostárnu v Dražkovicích a udělat z něj kompost. Vedle Dubiny jsou hnědé kontejnery také u zástavby rodinných domů a u škol a školek. "Objem odpadu ukládaného na skládku se o takto vyseparovaný podíl sníží, což je přínosem nejen pro životní prostředí, ale také pro město, které ušetří na nákladech za uložení odpadu na skládku," řekl Kopecký.

Od začátku letošního lidé vytřídili 1842 tun biologického odpadu, z toho na sídlišti to bylo 12,5 tuny bioodpadu.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 4. 11. 2022

 


Datum uveřejnění: 4.11.22
Poslední změna: 10.11.2022
Počet shlédnutí: 239