EnglishRSSkontaktyčlenstvísitemapinzerce a reklama
Biom.cz
biomasa, biopaliva, bioplyn, pelety, kompostování a jejich využití

ZPRÁVY Z TISKU

Ústí nad Orlicí je spokojené s městskou solární elektrárnou

Ústí nad Orlicí 24. února (ČTK) - Fotovoltaická elektrárna městské společnosti Tepvos Ústí nad Orlicí má za sebou pět let provozu. Jako jedno z mála měst v kraji vsadilo Ústí na obnovitelné zdroje energie a vyplácí se mu to, i když vybudování zařízení musel pomoci úvěr. ČTK to dnes řekl jednatel společnosti Václav Knejp.

"Návratnost se podle předpokladu pohybuje mezi deseti a 15 lety. Ovlivnila to například mimořádná daň na výnosy ze solárních elektráren," uvedl Knejp. Další podrobnosti nechtěl uvést s odkazem na obchodní tajemství. Podle veřejně dostupných výročních zpráv firmy elektrárna například v letech 2011 a 2012 každoročně vykázala tržby více než 11 milionů korun.

Zařízení o výkonu 0,8 megawattu stojí poblíž letiště. Městská firma je spustila na konci roku 2010, čímž si zajistila výhodné výkupní ceny elektřiny.

Kromě toho jsou fotovoltaické panely umístěné v menším počtu i na dalších městských budovách, například na městském bazénu. Elektřinu vyrábí Tepvos i spalováním bioplynu, který vzniká jako vedlejší produkt při čištění odpadních vod.

Před lety Ústí zvažovalo i výstavbu solární teplárny, jež by byla prvním zařízením tohoto druhu v Česku. Měla stát čtvrt miliardy korun a zásobovat 6000 lidí na sídlišti Na Štěpnici, což je více než třetina obyvatel města. Nakonec město od záměru upustilo. "Byl to trochu utopický projekt, časem se ukázal jako technicky nereálný a ekonomicky nepřijatelný," řekl Knejp.

Ne všechna města měla při investicích do obnovitelných zdrojů energie šťastnou ruku. Například Vysoké Mýto vybudovalo za 71 milionů korun s pomocí evropské dotace bioplynovou stanici na zpracování odpadů z domácností, městské zeleně, kuchyní, restaurací a jídelen, stejně jako čistírenské kaly. Zařízení ale prodělávalo, nemělo dostatek vstupních surovin a bylo nutné na ně ročně doplácet jeden až dva miliony korun. Radnice musela podle podmínek dotací udržet provoz pět let, poté jej v říjnu 2013 ukončila. Nyní se město snaží stanici prodat.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 26.2.2016 

 

Datum uveřejnění: 24. února 2016
Poslední změna: 26. února 2016
Počet shlédnutí: 548


 
© 2001-2009, CZ Biom  -  České sdružení pro biomasu,  Opletalova 7/918, 111 44 Praha 1,   Tel.: 604 856 036,   E-mail: sekretariat@biom.cz
Webhosting/ webdesign / publikační systém TOOLKIT - Econnect
Treti ruka energieplus Česká peleta Ekologie, pasivní domy, solární energie, alternativní zdroje, zelené bydlení EnviWeb - portál pro ochranu a tvorbu životního prostředí Ekolist po drátě Portál Energetika Internetové energetické konzultační a poradenské středisko Lesnicko-dřevařský www server