Zprávy z tisku

Učitelé najdou materiály o změně klimatu do výuky na novém webu

Praha 11. listopadu (ČTK) - Učitelé, kteří se ve výuce svých žáků chtějí věnovat změně klimatu, mohou najít inspiraci na novém portálu Učím o klimatu. Připravilo jej sedm organizací, mimo jiné Člověk v tísni, Tereza a Učitelé za klima. Na webu najdou zájemci přes 30 lekcí do výuky, metodickou podporu, publikace a další materiály. Připravené materiály jsou pedagogům k dispozici zdarma. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval za společnost Člověk v tísni Václav Zeman.

 
Foto: Alexas_Fotos@Pixabay.com
 

"Z nedávných výzkumů vyplývá, že 71 procent lidí v České republice si uvědomuje, že změna klimatu má zásadní dopad na život u nás a většina dospívajících ji považuje za největší globální hrozbu, o které se ve škole příliš nedozvídají," uvedla koordinátorka a metodička globálního vzdělávání v organizaci Člověk v tísni Veronika Endrštová, která vznik portálu vede.

Vznikem webové stránky, na níž jsou materiály k výuce o klimatu k dispozici, chtějí podle Endrštové zapojené organizace reagovat na potřeby vzdělavatelů a mladých lidí. Cílem je to, aby téma získalo ve výuce adekvátní prostor. Stránka Učím o klimatu podle Zemana tak nyní představuje jeden z nejbohatších vzdělávacích zdrojů ke klimatu v Česku.

Tématy připravených aktivit jsou například aktivní občanství, energetika, klimatická politika a fakta a mýty o změně klimatu. Jednotlivé materiály a lekce s enviromentální tematikou, které lze do náplně hodin různých vyučovacích předmětů zařadit, mohou pedagogové na webu vyhledávat podle věku žáků a studentů, času, jak dlouho má aktivita trvat, nebo vyučovacího předmětu. V hodinách zeměpisu nebo biologie tak středoškoláci budou mít po prostudování připravených materiálů třeba za úkol navrhnout, jak by mohlo Česko snižovat emise, žáci základní školy se zase přes praktické pokusy seznámí se způsoby zadržování vody v přírodě.

Podporu pedagogům ve výuce nabídne metodické minimum v sekci Jak učit. Tamtéž také zájemci najdou tipy na ověřené zdroje a ucelené metodické publikace. Celé školní třídy nebo školy se mohou zapojit rovněž do dlouhodobých programů. Na tvorbě portálu se podílely organizace Člověk v tísni,TerezaLipka, SEVER Horní MaršovChaloupky, Učitelé za klima a Fakta o klimatu.

Vzdělávání o změně klimatu je podle mnohých odborníků důležitou součástí řešení klimatické krize. Uvedli to třeba Endrštová z organizace Člověk v tísni, ředitel brněnského Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe) Michal Marek a bioklimatologové Zdeněk Žalud a Miroslav Trnka.

Vzdělání o tématu klimatických změn označil za důležité ve svém projevu na klimatické konferenci OSN (COP27) v Egyptě také premiér Petr Fiala (ODS). Zdůraznil, že musí vycházet z vědeckých faktů a vědeckými poznatky se musí řídil i debata o klimatické politice. Stávající česká vláda má v plánu odklon od uhlí směrem k obnovitelným zdrojům a jaderné energii.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 11. 11. 2022

 


Datum uveřejnění: 11.11.22
Poslední změna: 28.11.2022
Počet shlédnutí: 179