Zprávy z tisku

U krokodýlí farmy ve Velkém Karlově vznikne zábavní park

Jedno z nejoriginálnějších agroturistických lákadel na jihu Moravy, krokodýlí farma ve Velkém Karlově na Znojemsku, se brzy rozroste o zábavní park. Na ploše 40 hektarů má vzniknout dětský koutek s hospodářskými zvířaty, turistická jízdárna nebo motýlí pavilon. Stavební řízení by mělo skončit do dvou týdnů, řekl dnes ČTK ředitel Agrodružstva Jevišovice Bohumír Rada. Počet krokodýlů na farmě se bude postupně zvedat, ze současných 250 až na čtyřnásobek.

 
 

Velký Karlov (Znojemsko) 2. ledna (ČTK) - Jedno z nejoriginálnějších agroturistických lákadel na jihu Moravy, krokodýlí farma ve Velkém Karlově na Znojemsku, se brzy rozroste o zábavní park. Na ploše 40 hektarů má vzniknout dětský koutek s hospodářskými zvířaty, turistická jízdárna nebo motýlí pavilon. Stavební řízení by mělo skončit do dvou týdnů, řekl dnes ČTK ředitel Agrodružstva Jevišovice Bohumír Rada. Počet krokodýlů na farmě se bude postupně zvedat, ze současných 250 až na čtyřnásobek.

Společnost se letos na podzim rozhodla v Česku ukončit investice do dalšího rozvoje. Nové projekty firma zahájí, hlavně kvůli byrokracii a pomalé práci úřadů v tuzemsku, na Ukrajině a Rumunsku. "Již započatých projektů se to ale netýká," řekl Rada.

Agrodružstvo patří k největším producentům kuřat v Česku, ročně prodá kolem 20 milionu brojlerů. S chovem krokodýlů začala společnost ve Velkém Karlově před třemi lety, zpočátku využívala exotické plazy pro likvidaci nevyvinutých kuřat. Ušetřila tak za kafilérii, krokodýlí kůže lze navíc v budoucnu výhodně prodat. Později přišla firma s myšlenkou postavit okolo farmy areál pro agroturisty. Výši investic ani přesné složení atrakcí zatím nezná, čeká na výsledky studie o dopadech na životní prostředí, dodal Rada. Mezi návrhy patří například také systém rybníčků, restaurace s rozhlednou nebo třeba motokárová dráha.

První program pro turisty začala společnost nabízet před třemi lety, kdy v přímo v areálu podniku v Jevišovicích zrekonstruovala barokní sýpku, ze které je dnes sportovně-kulturní centrum s bowlingem, kuželkami, restaurací s internetem a informačním centrem. O rok později přistavěla k sýpce krytý plavecký bazén se saunou a masážní koupelí. "Naším cílem je nabídnout vícedenní program pro celou rodinu. Děti se mohou povozit na koních nebo strávit den u zvířat, maminky zajdou do sauny a vířivky a tatínkové na bowling nebo motokáry. Večer pak všichni společně povečeří v restauraci," vidí budoucnost agroturistiky na Znojemsku Libor Nevrkla z vedení družstva.

Agrodružstvo Jevišovice má roční obrat kolem dvou miliard korun. Kromě pěstování zemědělských plodin je také největším chovatelem kuřat v Česku. Ve Velkém Karlově na Znojemsku provozuje jedna z jeho dceřiných firem největší bioplynovou stanici ve střední a východní Evropě s ročním výkonem 2,7 megawattu.

Datum: 02.01.2008 16:30
Zdroj: Zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 2. ledna 2008
Poslední změna: 2. ledna 2008
Počet shlédnutí: 1941