Zprávy z tisku

Teplárny loni investovaly v ČR do snížení emisí asi miliardu Kč

Praha 14. ledna (ČTK) - Tuzemské teplárenské společnosti loni investovaly do snížení emisí zhruba miliardu korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann. Modernizace provozů bude podle sdružení pokračovat i v dalších letech. Předloni investovaly teplárny v ČR do snížení emisí 1,7 miliardy korun, v uplynulých šesti letech dohromady více než 21 miliard korun.

 
 

Sdružení uvedlo, že výsledkem investic je snížení emisí znečišťujících látek do ovzduší. V případě oxidů dusíku podle něj klesly emise v roce 2017 proti roku 2013 o 29 procent, v případě prachu o 41 procent a v případě oxidu siřičitého o 42 procent.

Předseda výkonné rady teplárenského sdružení Tomáš Drápela uvedl, že modernizace tepláren bude pokračovat do roku 2022. "Dodatečné investice budou muset provést i některé již modernizované teplárny, aby splnily zpřísněné požadavky na nejlepší dostupné technologie, které začnou platit v roce 2021," řekl Drápela.

Sdružení tvrdí, že podíl tepláren na celkových emisích je nyní marginální. "Dominantním původcem jemných prachových částic jsou u nás lokální topeniště. V roce 2016 jich vypustila 74 procent, tedy dvacetkrát více než celý sektor veřejné energetiky a výroby tepla, který se na nich podílel 3,6 procenta. Podíl domácích topenišť na emisích rakovinotvorného benzo(a)pyrenu činil dokonce 98 procent," uvedl ředitel sdružení Martin Hájek.

Předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa však upozornil, že Česko je však rekordmanem také v emisích skleníkových plynů. "A teplárny spolu s elektrárnami zodpovídají za téměř polovinu těchto emisí. Stát by proto měl vytvořit podmínky pro rozvoj čisté energetiky. Největší potenciál u nás mají střešní fotovoltaické elektrárny, větrné turbíny a bioplynové stanice. Velmi zajímavě vypadají i možnosti vyrábět teplo a elektřinu z geotermální energie," dodal.

Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové zásobují teplem dálkově 1,2 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony obyvatel. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 16.1.2019

 


Datum uveřejnění: 16.1.19
Poslední změna: 16.1.2019
Počet shlédnutí: 948