Zprávy z tisku

Teplárna v Ostrově uvedla do provozu nový kotel na biomasu

Ostrov (Karlovarsko) 21. července (ČTK) - Teplárna v Ostrově na Karlovarsku uvedla dnes do provozu nový kotel na biomasu. Investice za 67 milionů korun umožní teplárně variabilitu ve výběru paliva a ukončí také každoroční pětidenní odstávky dodávky teplé vody ve městě. Výstavba kotle na dřevní štěpku je první fází celkové modernizace teplárny, která by měla pokračovat v následujících letech, řekl ČTK ředitel Ostrovské teplárenské Radek Havlan.

"Zapálení nového kotle je v podstatě unikátní záležitost, protože to se stává asi po 20 až 30 letech. Životnost těchto technologií je až 40 let. Tento první nový kotel, který dnes zapalujeme, nám umožní to, že město bude zásobováno teplou vodou a teplem a souběžně můžeme dělat rekonstrukce a výměny původních kotlů. Teplárnu čeká poměrně velký rozsah modernizace, staré kotle budou vyměněny za nové," řekl Havlan. Nový plynový kotel by měl být postaven už na přelomu letošního a příštího roku, v roce 2017 předpokládá ředitel výstavbu nového kotle na uhlí a akumulátoru tepla.

Nový kotel, který byl dnes uveden do provozu, je určený zejména na dřevní štěpku. "Typicky má to palivo vlhkost kolem 45 procent, může mít až 60 procent. Kotel ale může spalovat i pilinu, kůru, hoblinu, nevadí mu nečistoty. My je samozřejmě v palivu nevyhledáváme, ale pokud se tam náhodou dostane nějaký kámen, tak to kotlem projde a skončí to v popelu," řekl Richard Horký z firmy TTS Třebíč, která kotel dodala. Dřevní štěpka je obnovitelný zdroj, kterého je podle Horkého v podhůří Krušných hor dostatek. Kotel s rezervou splňuje i požadavky emisních norem.

V Ostrově odebírá teplo z Ostrovské teplárenské asi 7000 lidí. Výhodou pro ně bude především zrušení dosavadních letních odstávek tepla, které byly nutné kvůli údržbě kotlů. Nový kotel nabiomasu může fungovat zcela nezávisle na teplárně. Ta dosud provozovala tři kotle na uhlí.

Výstavba kotle začala letos v únoru a do plného provozu bude uveden v září. Kotel je umístěn v nové hale, v níž byly vybudovány také výměníky a technologie dvojstupňového čištění spalin, které odchází do komína. V areálu teplárny byla také postavena váha na nákladní vozy se štěpkou a sládka na biomasu, která částečně využívá plochu původní uhelné skládky. Byl zakoupen i speciální nakladač na dřevní štěpku.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 22.7.2016

 

Datum uveřejnění: 21. července 2016
Poslední změna: 22. července 2016
Počet shlédnutí: 1225