Zprávy z tisku

Svaz moderní energetiky představil plán Nová energie Česka

Praha 5. dubna (ČTK) - Svaz moderní energetiky dnes na mezinárodní konferenci v Praze představil plán Nová energie Česka. Cílem je prosadit podmínky pro růst obnovitelných zdrojů, snižování energetické náročnosti budov nebo podpora elektromobility. Plán by měl také připravit podmínky pro nástup inovativních řešení v digitalizaci či pro podporu start-upů, které nabídnou nástroje pro chytré domácnosti, města a firmy, uvedl svaz.

 
 

"Česko potřebuje sebevědomý plán, který nám zajistí postupnou nezávislost na spalování fosilních paliv. Právě moderní energetika je klíčem k čisté, dostupné a levné energii. Během příští dekády může podíl zelené složky elektřiny vyrůst na celou jednu čtvrtinu, a to díky produkci nových solárních panelů, větrných turbín, kotlů na biomasu nebo bioplynových stanic," řekl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Svaz tvrdí, že Česko v připravenosti na proměnu energetiky zaostává za vyspělými státy. Upozornil, že ve srovnání Světového ekonomického fóra se umístilo až za Slovenskem, Rumunskem nebo pobaltskými státy, a je na úrovni Arménie a Thajska. "Stát připravil velmi dobrou Inovační strategii ČR k roku 2030 a nová energetika může být její integrální součástí. Nová energie Česka je podaná ruka vládě ze strany průmyslu moderní energetiky," dodal Sedlák.

Plán má podobu charty se čtyřmi základními pilíři - dostat Česko mezi lídry v inovacích, zvýšit do roku 2030 podíl spotřebované energie z obnovitelných zdrojů v ČR ze současných 13 alespoň na 25 procent, zvýšení nezávislosti na běžné energetické sítí a nastartování čisté dopravy elektromobily.

Mimo jiné také požaduje po vládě zřídit post vládního zmocněnce pro rozvoj moderní energetiky, který bude koordinovat postupný konec fosilní energetiky. K cílům kampaně se bude moci přihlásit kdokoliv, včetně veřejnosti. "Moderní energetická řešení přinesou do českých měst a obcí zdravý vzduch. Podniky pak mohou využít energetické úspory a místní čisté zdroje energie ke zvýšení své konkurenceschopnosti," doplnil výkonný ředitel svazu Tomáš Buzrla.

Svaz moderní energetiky vznikl v loňském roce. Chce do české debaty o energetice přinášet evropské impulsy, které povedou k zajištění přední pozice ve vývoji a výrobě progresivních technologií. Cílem je zajistit pro český energetický průmysl a vývojová pracoviště takové podmínky, které z ČR udělají ́tygra ́ v oblasti inovativních řešení pro 21. století.

Členy svazu jsou například Aliance pro energetickou soběstačnost, Asociace pro akumulaci a baterie AKU-BAT CZ, Spolek pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla COGEN Czech, Česká technologická platforma pro Smart Grid, Solární asociace, Česká fotovoltaická asociace nebo Unie zaměstnavatelských svazů ČR.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 5.4.2019

 


Datum uveřejnění: 5.4.19
Poslední změna: 8.4.2019
Počet shlédnutí: 3555