Zprávy z tisku

Stupavský: V ČR bude letos vyrobeno 400.000 tun dřevních pelet

Dobřichovice (u Prahy) 27. září (ČTK) - V Česku bude letos vyrobeno kolem 400.000 tun dřevních pelet a do dvou let může být překonána hranice půl milionu tun. Loni bylo v tuzemsku vyrobeno 365.000 tun pelet, což představuje tržní hodnotu okolo 1,8 miliardy Kč. Nárůst výroby souvisí s ústupem od vytápění uhlím a přechodem na nové ekologičtější způsoby vytápění, řekl dnes ČTK předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský.

 
 

Připomněl, že spousta lidí má staré kotle na uhlí s ručním přikládáním, které podle zákona o ochraně ovzduší po roce 2022 nebudou smět používat. Výměny kotlů první a druhé emisní třídy, tedy nejvíce znečišťujících, za nové ekologické usnadňují dotace. "Když je někdo zvyklý na kotel na pevná paliva a chce mít něco pohodlného a automatického, tak obyčejně volí kotel na dřevní pelety," uvedl Stupavský.

Dřevěné pelety se nejčastěji vyrábějí lisováním dřevěných pilin a hoblin jako vedlejší produkt při zpracování dřeva. Používají se jako náhrada fosilních paliv, například zemního plynu a uhlí. Dvě třetiny českých pelet míří na Západ, hlavní odbytiště jsou v Rakousku, Německu a Itálii.

Současná kůrovcová kalamita a nadbytek dřeva na trhu podle Stupavského nemají na výrobu pelet prakticky žádný vliv. "Kůrovec nám nijak nepomáhá, protože pelety se zatím v Čechách dělají z pilin a dřevního odpadu, které vznikají na pilách. Pily jedou víceméně na sto procent, a jestli zpracovávají dřevo z normálních ekonomických těžeb nebo kůrovcové kalamity, je jedno a těch pilin pro nás pořád zbývá stejně," podotkl.

Podle Stupavského by odvětví pomohla nová pilařská kapacita. Žádná peletárna neumí přijmout celé kmeny a odkorňovat je a drtit. "Jsou na konci výrobního řetězce, kdy potřebují přijmout jenom piliny," dodal.

Klastr Česká peleta je národní asociací tvořenou stovkou firem, jimiž jsou výrobci pelet, kotlů a kamen na spalování biomasy a další obchodní i výzkumné subjekty. Členové klastru společně vyrábějí 96 procent všech domácích pelet.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 1.10.2018

 


Datum uveřejnění: 1.10.18
Poslední změna: 1.10.2018
Počet shlédnutí: 2024