Zprávy z tisku

Stromy padají jak domino

Krutá zima zničila miliony kubíků lesa v celé republice. Lesníci si stěžují, že jim rozmary počasí vzaly těžbu za pět let. Na Plzeňsku však stav není tak kritický, jak by se mohlo zdát, ale západní Čechy čeká podle meteorologů kalamita.

Plzeňsko - Kalamita, která se přehnala republikou, lesníkům udělala těžkou hlavu. Plzeňsko však zatím zázračně přežívá a hmotné ztráty jsou minimální. Životy si živel nevyžádal. "Na jižním a severním Plzeňsku neevidujeme žádné větší škody, ztráty se odhadují na padesát tisíc kubíků dřeva. Většinou polomy zahradily vozovku nebo útočily na elektrické vedení. Problémem je těžký sníh, který následně namrzá, a vítr pak ztěžklé stromy láme, " řekl nám Ivan Klik, ředitel krajského inspektorátu Lesů České republiky.

Lesníci i starostové jsou zatím spokojeni - sníh, mráz a poryvy větru jim ve větším rozsahu neuškodily. Na kalamitu, kterou předpovídají meteorologové, jsou obce připraveny. "Na kalamitu se intenzivně připravujeme, v tomto směru spolupracujeme s hasiči. Každopádně zatím problémy nemáme, sníh není ani na střechách," řekl nám starosta Nepomuku Pavel Jiran. " Můžeme zaklepat, že nám zima neponičila lesní porosty. Každopádně jsme připraveni. V pohotovosti je pět zaměstnanců. Dále máme k dispozici soukromou firmu, která spolupracuje s hasiči," dodal k problému starosta Nečtin Jiří Křemenák.

Problémy však nečiní živel jen obcím a lesníkům. Zasaženy jsou i elektrárny, které musí opravovat svá vedení. "Vítr a sněžení způsobují pády stromů a můžou poškodit elektrická vedení," komentoval problém mluvčí ČEZ pro západní Čechy Martin Sobotka.

Zdroj: Plzeňský deník
Datum: 07.03.2006
Autor: JAN NÁDRASKÝ

 

Datum uveřejnění: 1. ledna 1970
Poslední změna: 7. března 2006
Počet shlédnutí: 183