Zprávy z tisku

Středočeský kraj a Svaz moderní energetiky spojují síly v dekarbonizaci regionální energetiky

Praha 7. února 2024 - Rozvoj komunitní energetiky, podpora využívání obnovitelných zdrojů i úspornější nakládání s energiemi, to jsou hlavní cíle nově navázané spolupráce mezi Středočeským krajem a Svazem moderní energetiky. Obě organizace nyní budou společně usilovat o systematický přístup k transformaci energetiky a posílení energetické bezpečnosti a soběstačnosti středních Čech.

 
Foto: Maksym Belchenko@istockphoto.com
 

„I když již existují projekty, například na vodíkové autobusy nebo energetické úspory v budovách kraje a jeho organizací, považuji za důležité, aby se Středočeský kraj věnoval oblasti transformace energetiky v České republice více systematicky. Proto chceme navázat bližší spolupráci jak s dalšími kraji, tak se Svazem moderní energetiky a také chystáme zadání vlastního klimatického plánu, jehož bude energetika důležitou součástí,“ shrnuje Jana Skopalíková, radní pro životní prostředí a zemědělství. Členství ve Svazu krajské zastupitelstvo schválilo loni na podzim s účinností od 1. ledna 2024.

Svaz moderní energetiky bude v rámci spolupráce vyhledávat pro kraj i starosty obcí příležitosti v oblasti energetických společenství, rozvoje bezemisních zdrojů energie, zvyšování energetických úspor nebo poskytovat kraji podporu v oblasti organizování edukativních akcí a seminářů pro obecní zastupitele.

„Středočeský kraj s takřka 1,4 milionu obyvatel je nejlidnatějším krajem České republiky a sídlí v něm řada klíčových průmyslových podniků, které se připravují na nástup nízkouhlíkovvé či bezuhlíkové ekonomiky. Vnímáme také, že kraj dlouhodobě posiluje své aktivity v oblasti udržitelnosti a lokálních obnovitelných zdrojů energie, proto jsme rádi, že nyní můžeme kraji v rámci členství se Svazem pomoci těchto cílů dosáhnout. Svaz kraji nabídne své experty, kteří pomohou v rámci přípravy strategií či vzdělávání zastupitelů měst a obcí v oblasti nové energetiky,” komentuje nově navázanou spolupráci Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

První společnou plánovanou akcí Středočeského kraje a Svazu bude velký seminář pro starosty měst a obcí, na kterém budou diskutovány otázky instalace místních obnovitelných zdrojů i příležitosti v oblasti komunitní energetiky.

 

Zdroj: Tisková zpráva Svaz moderní energetiky 7. 2. 2024

 


Datum uveřejnění: 8.2.24
Poslední změna: 8.2.2024
Počet shlédnutí: 605