Zprávy z tisku

Státní úřad pro jadernou bezpečnost přeruší řízení o dostavbě Temelína. Žádá doplnění dokumentace

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) přeruší správní řízení o povolení stavby nových bloků Jaderné elektrárny Temelín kvůli doplnění licenční dokumentace. Úřad tak nerozhodne v zákonem stanovených čtyřech měsících. ČTK to řekla předsedkyně úřadu Dana Drábová. Očekává, že SÚJB vydá verdikt do konce letošního roku. Firma ČEZ uvedla, že dokumentaci doplní a že termín dostavby Temelína to neohrožuje.

 
 

ČEZ požádal SÚJB o povolení pro stavbu dvou nových jaderných bloků v Temelíně loni v listopadu. Proces povolení je správním řízením a SÚJB má právo jej kdykoliv přerušit a požádat o doplnění požadovaných údajů.

"Máme na rozhodnutí správní lhůtu, a to čtyři měsíce. Ale do čtyř měsíců to nebude. Už teď víme, že ta licenční dokumentace bude vyžadovat doplnění. Takže řízení bude přerušeno," uvedla Drábová.

"Je to procesní záležitost, kterou jsme i předpokládali. Dokumentaci doplníme. Termín samotné dostavby to neohrožuje," řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Úřad podle Drábové zatím nenalezl devět nových pracovníků, kteří by se měli zúčastnit licencování dostavby Temelína. Úřad kvůli tomu získal do letošního rozpočtu několik milionů na platy. "Hledáme, protože pracovní trh není nijak zvlášť příznivý pro pracovníky, kteří by splňovali naše požadavky. Máme v rozpočtu peníze na devět pracovních míst, ale jestli se nám je podaří obsadit, je velká otázka," uvedla.

Posouzení umístění nových bloků dokáže úřad podle Drábové udělat s podporou externích spolupracovníků. "Ale až přijde na posuzování vybraného projektu, tak to už bude věc, kdy budeme muset mít některé znalosti v domě," uvedla.

Ve čtvrtek by se měli pracovníci úřadu setkat na Pražském hradě s prezidentem Václavem Klausem při příležitosti 20. výročí zřízení úřadu.

O stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína za odhadovaných 200 až 300 miliard korun se uchází americko-japonská firma Westinghouse a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Dalšího zájemce, francouzskou Arevu, ČEZ v říjnu z výběrového řízení vyřadil. Areva se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Podle serveru Česká pozice se sporem Arevy s ČR zabývá i Evropská komise a Brusel nyní čeká na vyjádření Prahy ohledně vyřazení Francouzů z tendru. Serveru to potvrdily dobře informované zdroje s tím, že české stanovisko by mělo být hotové do konce února. To potvrdil bez dalšího komentáře vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška. Českou reakci by měl Bruselu zaslat vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Soudním dvorem Evropské unie Martin Smolek, dodal server.

Pokud by se Česku nepodařilo obhájit svoji pozici v rámci tohoto předběžného řízení, EK by s největší pravděpodobností zahájila klasické šetření, uvedl server. A kdyby se ukázalo, že je Areva ve své argumentaci dostatečně silná, mohla by nakonec kvůli vyřazení z temelínského tendru získat od Česka nárok na odškodnění. To by se ale zřejmě stalo až po několika letech soudních sporů, dodal server.

ČEZ loni v prosinci uvedl, že předběžné hodnocení nabídek dokončí koncem února. Původně to firma chtěla stihnout na přelomu roku.

Po dokončení předběžného hodnocení by ČEZ měl zveřejnit pořadí uchazečů. Poté s nimi bude o jejich nabídkách ještě jednat. Definitivního vítěze by ČEZ chtěl znát do září. Do konce roku by chtěl uzavřít smlouvu s vítězem.

Výstavbou třetího a čtvrtého bloku by se výkon Temelína více než zdvojnásobil ze současných 2000 megawattů. Dostavba Temelína by měla být dokončena nejpozději v roce 2025, elektrárna by měla být v provozu 60 let.

Zdroj: ČTK

 


Datum uveřejnění: 30.1.13
Poslední změna: 30.1.2013
Počet shlédnutí: 234