Zprávy z tisku

Stát má mechanismus pro výpočet odvodů z nadměrných příjmů výrobců elektřiny

Praha 9. prosince (ČTK) - Stát má nový mechanismus pro výpočet odvodů z nadměrného příjmu výrobců elektřiny, tento týden ho schválila vláda. Odvody navazují na stropy tržních příjmů podle druhu použitého zdroje energie, informovalo dnes ČTK ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Vláda o odvodech z nadměrných příjmů výrobců rozhodla v listopadu, chce je použít na pokrytí výdajů spojených s vysokými cenami energií.

 
Foto: analogicus@Pixabay.com
 

"Návrh nařízení vlády stanovuje způsob výpočtu nadměrného příjmu výrobce elektřiny, na který se platí odvod z nadměrných příjmů ve výši 90 procent podle energetického zákona,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Zavedení mechanismu bylo podle něj nutné k tomu, aby stát mohl odvod z nadměrných příjmů vůbec realizovat.

Uplatnění odvodu z nadměrných příjmů výrobců elektřiny navazuje na dřívější stanovení stropu tržních příjmů výrobců v závislosti na druhu použitého zdroje energie. Právě s těmito stropy pak pracuje mechanismus pro výpočet nadměrného příjmu. "Při výpočtu může nastat situace, kdy daný výrobce elektřiny nadměrného příjmu nedosahuje, a odvod se tak neuplatní,“ podotkl náměstek MPO pro energetiku René Neděla.

Mechanismus pro výpočet odvodů podle ministerstva zahrnuje veškeré kontrakty nezávisle na typu vypořádání obchodu a charakteru plnění.

Vláda schválila zastropování tržeb výrobců elektřiny v listopadu. Částka nad stanovený strop bude podléhat odvodu, ze kterého chce kabinet financovat kompenzace za vysoké ceny energií. Stropy pro výrobu elektřiny vycházejí z evropského nařízení, které stanovuje hodnotu stropu na 180 eur (4380 Kč) za megawatthodinu (MWh). Podle MPO jde o doporučenou hodnotu, Česko se tak rozhodlo stropy rozlišovat podle typu výrobního zdroje na základě jejich variabilních nákladů a se započtením přiměřeného zisku. Nejnižší cenový strop 70 eur za MWh je pro jadernou energetiku, vyšší než doporučená hodnota je naopak například u biomasy, a to v rozmezí od 210 do 240 eur za MWh. Z příjmů nad stanovený cenový strop budou výrobci odvádět státu 90 procent.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 9. 12. 2022

 


Datum uveřejnění: 9.12.22
Poslední změna: 2.1.2023
Počet shlédnutí: 114