Zprávy z tisku

Soutěž o nejlepší adaptační opatření posouvá kvůli koronapandemii přihlášky na konec dubna

Zdravý dům s vlastními zdroji energie, revitalizace pražské Klamovky, zelená zaměstnanecká odpočívárna na střeše nebo obnova biotopu rašeliniště. To jsou některá inspirativních řešení na zmírnění dopadů klimatické krize, která se letos uchází o titul Adapterra Awards. Druhý ročník soutěže Nadace Partnerství o nejlepší adaptační opatření nyní kvůli koronavirové krizi nechává své přihlášky otevřené až do 27. dubna. Tipy na již uskutečněná chytrá opatření mohou posílat obce, firmy nebo veřejné instituce i jednotlivci prostřednictvím webu www.adapterrawards.cz.

 
 

Foto: Zelená střecha, Delicomat

„Prozatím je rozpracováno čtyřiadvacet přihlášek. Posunutím termínu chceme motivovat ty, které v posledních týdnech zavalily jiné starosti. Koronavirová krize totiž dříve nebo později pomine, s tou klimatickou se bude muset potýkat ještě i generace našich dětí,” všímá si specialista na adaptace Martin Ander z Nadace Partnerství.

Jedním z inspirativních příkladů, který se utká o cenu za nejlepší adaptaci, je Plusový dům Chimney v Brně. „Základními myšlenkami při projektování domu byly ekologie, energie a mikroklima. Tedy použít při stavbě domu převážně ekologické materiály, zajistit, aby byl dům energeticky soběstačný a dosáhnout nejvyšší kvality zdravého vnitřního prostředí pro jeho obyvatele,” přibližuje přínosy stavby projektant Rostislav Kubíček.

Foto: Děšťovka-nekopeme

Jiný přihlášený projekt s názvem Dešťovka-nekopeme pomáhá využívat dešťovou vodu u domu, kde si majitelé nemohli zakopat nádrž na vodu pod zem. Čerpadlo s filtrací vodu vyčistí od nečistot splavených ze střechy, a navíc ji vyžene do nádrží, kam nemůže samospádem. Soustava kubíkových nádrží má navíc automatický plnící systém. Díky přečištění může být také voda skladována dlouhodoběji a majitelé ji pak mohou využívat pro zalévání, do budoucna i pro splachování.

 

Celé znění tiskové zprávy naleznete zde.

Zdroj: Tisková zpráva Ministerstva životního prostředí 1.4.2020

 


Datum uveřejnění: 1.4.20
Poslední změna: 1.4.2020
Počet shlédnutí: 364