Zprávy z tisku

Solar Global staví v Prakšicích bateriové úložiště energie

U. Hradiště 21. června (ČTK) - Skupina Solar Global staví v Prakšicích na Uherskohradišťsku bateriové úložiště pro nadbytečnou energii z distribučních soustav a jakýchkoli zdrojů elektrické energie jako například fotovoltaické elektrárny nebo turbíny. Systém bude mít výkon jeden megawatt a elektrická energie, která v něm bude akumulovaná, bude využitelná při výkyvech distribučních soustav nebo při zvýšené poptávce po energii. ČTK to dnes sdělili zástupci firmy.

 
 

Úložiště se bude skládat z jednoho kontejneru s lithium-iontovými bateriemi a v provozu má být koncem letošního roku. Náklady na jeho vybudování činí podle firmy zhruba 20 milionů korun.

"Vysokokapacitní bateriové systémy zrychlí v České republice rozvoj obnovitelných a alternativních zdrojů energie v domácnostech a firmách. Instalace takových zdrojů totiž nebude limitována kapacitou páteřní nebo regionální přenosové soustavy," uvedl k výhodám budovaného systému jeden z majitelů skupiny Vítězslav Skopal. Podle něj akumulace energie v úložišti sníží zatížení přenosových soustav, eliminuje kritické stavy sítě a umožní efektivnější využití energie z nekonvenčních zdrojů.

Podle Zdeňka Třísky, ředitele firmy Solar Global Service, která má výstavbu úložiště na starosti, bude systém sloužit především pro to, "aby ve větším množství akumuloval elektrickou energii a de facto byl baterií k dispozici ve chvíli, kdy je nedostatek energie v síti a je potřeba elektřinu uvolnit, nebo v případě, kdy je síť nestabilní nebo jsou obrovské výkyvy". V takových případech je akumulátor schopen spustit dodávku energie v řádu sekund, řekl Tříska.

Skupina Solar Global, která je čtvrtým největším českým provozovatelem fotovoltaických elektráren, byla založena v roce 2009. Vlastní zdroje o celkovém instalovaném výkonu 40 MW a další zdroje nakupuje a staví. Přes dceřiné společnosti zajišťuje servis stovkám elektráren, obchoduje s elektrickou energií a investuje do inovativních řešení v oblasti takzvané zelené energetiky.

Počátkem roku skupina spustila investiční Fond obnovitelných energií, který se má specializovat na nákup českých elektráren vyrábějících elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 22.6.2017

 


Datum uveřejnění: 21. června 2017
Poslední změna: 22. června 2017
Počet shlédnutí: 838