Zprávy z tisku

Slovensko chce dotacemi dále podporovat rozšíření elektromobilů

Bratislava 26. listopadu (zpravodaj ČTK) - Slovensko připravuje pokračování systému dotací na nákup vozidel s alternativním pohonem, budování nabíjecích stanic a plánuje také umožnit elektromobilům využívat vyhrazené jízdní pruhy. Vyplývá to z materiálu slovenského ministerstva hospodářství.

 
 

Ministerstvo v plánu rozvoje elektromobilů navrhlo vyčlenit na příští dva roky do pěti milionů eur (130 milionů korun) na podporu rozšíření elektromobilů a okruh dotací po vzoru České republiky a dalších zemí rozšířit i na malá městská vozidla.

Další asi milion eur (26 milionů korun) by měl směřovat na podporu výstavby čerpacích stanic pohonných hmot, které byly vyrobeny z obnovitelných zdrojů energie. Slovensko se také inspirovalo Českem a Německem v plánu případného využití peněz z evropských fondů na budování dalších dobíjecích stanic pro elektromobily.

Elektrická auta by podle předlohy také mohla být vybavena zvláštními poznávacími značkami, aby těmto vozům bylo umožněno využívat vyhrazené jízdní pruhy na silnicích. V současnosti mohou na Slovensku jezdit ve vyhrazeném pruhu pro autobusy nebo trolejbusy i vozy taxislužby.

Slovensko předloni zahájilo poskytování dotací na koupi elektromobilů a plug-in hybridů. Celou vyčleněnou dotaci přes 5,2 milionu eur (135 milionů eur) se nepodařilo vyčerpat, byť program byl prodloužen do poloviny letošního roku. Stát tímto způsobem podpořil nákup 831 osobních a malých nákladních elektromobilů a hybridů. Projekt tak přispěl k výraznému nárůstu počtu zaregistrovaných vozidel s elektrickým či hybridním pohonem, jejichž výraznějšímu rozšíření podle odborníků brání také vyšší cena v porovnání se stejnými modely s konvenčním pohonem.

Slovensko je největším výrobcem automobilů v přepočtu na obyvatele. Elektromobily v zemi vyrábí továrna německé automobilky Volkswagen, a to model malého městského vozidla Volkswagen e-up!. Většinu produkce závodu Volkswagenu ale tvoří sportovně-užitková vozidla.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 26.11.2018

 


Datum uveřejnění: 26.11.18
Poslední změna: 26.11.2018
Počet shlédnutí: 773