Zprávy z tisku

Skupina Solar Global koupila malou vodní elektrárnu v Aloisově

Šumperk 28. května (ČTK) - Skupina Solar Global, která se v tuzemsku specializuje na provoz obnovitelných zdrojů energie, koupila malou vodní elektrárnu na řece Moravě v Aloisově na Šumpersku. Výkon vodní elektrárny je 97 kilowattů a o výrobu elektrické energie se starají dvě turbíny. ČTK to dnes sdělil majitel Solar Global Vítězslav Skopal. Hodnota akvizice nebyla zveřejněna.

 
 

Roční kapacita výroby v malé vodní elektrárně Aloisov podle Skopala může dosáhnout v průměrně vodnatém roce zhruba 380 megawatthodin (MWh) elektrické energie. "Roční výroba 380 MWh obnáší průměrnou spotřebu elektřiny přibližně 170 domácností. Význam jezu, který zde byl již dříve, je navíc i pro stále potřebnější zadržování vody v krajině a vyrovnávání stále častějších přívalových srážek," uvedl Skopal.

Malá vodní elektrárna funguje v Aloisově na velmi malém spádu řeky Moravy, který činí jen 2,6 metru. "Elektrárna postavená u jezu využívá potenciálu vody, který je možné i na takto malém převýšení dosáhnout," podotkl Skopal. Jez na tomto místě Aloisova fungoval od poloviny 19. století a přiváděl vodu z Moravy náhonem do nedalekých papíren. Fungovala zde i vodní elektrárna, která ale v 60. letech minulého století zanikla a celé vodní dílo chátralo. Mezi roky 2005 a 2015 byla malá vodní elektrárna postupně opravena.

Skopal s poukazem na krajské statistiky uvedl, že zatímco počet malých vodních elektráren v Olomouckém kraji vzrostl mezi roky 2001 a 2014 o 20 na 166 a instalovaný výkon vzrostl o téměř tři megawatty (MW) na 13,2 MW, jejich produkce se kvůli nižším srážkám zvýšila pouze o jednu gigawatthodinu na 41 gigawatthodin.

"Data ukazují, že každá, byť malá vodní elektrárna, která je schopná opakovaně využívat potenciál protékající vody, je pro energetiku důležitá. EU a členské státy deklarovaly závazek vyrábět do roku 2030 32 procent energie z obnovitelných zdrojů a tedy i malé vodní elektrárny jsou platným příspěvkem k tomuto závazku. Jejich výhoda je, že dodávají elektřinu do sítě kontinuálně," dodal Skopal.

Skupina Solar Global vlastní a provozuje 25 solárních parků o celkovém instalovaném výkonu 36,5 megawatt-peaku (MWp). Dceřiná společnost Solar Global Service pak má ve správě 68 fotovoltaických elektráren o celkovém instalovaném výkonu přes 97 MWp. Loni skupina jako první v Česku instalovala velkokapacitní baterii s kapacitou jedna megawatthodina.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 28.5.2019

 


Datum uveřejnění: 3.6.19
Poslední změna: 3.6.2019
Počet shlédnutí: 1578